Endodoncja

Endodoncja i akcesoria do endodoncji

Jeśli szukałeś miejsca, w którym dobierzesz pełne wyposażenie do leczenia kanałowego to gratulujemy, właśnie je znalazłeś. W naszej ofercie znajdziesz wszystko, od akcesoriów do endodoncji po najwyższej jakości sprzęt endodonytczny. Zacznijmy od początku. Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołomiazgowych. Podstawową metodą terapii jest leczenie endodontyczne inaczej nazywane kanałowym. Leczenie wdrażane jest w przypadku pojawienia się infekcji miazgi. Wskazania do rozpoczęcia leczenia endodontycznego: głębokie ubytki próchnicowe, martwica miazgi, zgorzele miazgi, urazy mechaniczne zęba, planowane leczenie protetyczne, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, nieprawidłowo wykonane pierwsze leczenie endodontyczne.

Kategorie
Filtruj
  • 0,00 zł - 8 965,00 zł

Produkty: 607

Jaki sprzęt endodontyczny wybrać ? 

Stomatologia zachowawcza z endodoncją jest częścią stomatologii poświęconej profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu ubytków powstałych w wyniku próchnicy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się endodoncja mikroskopowa, pozwalająca na przeprowadzenie leczenia kanałowego bez konieczności usuwania zęba. Jest uważana za jedną z najdokładniejszych metod jakimi dysponuje stomatologia. Mikroskop, zapewniając nawet 25-krotne powiększenie i odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego, umożliwia dokładne opracowanie kanałów zębowych. 

W leczeniu endotontycznym wykorzystywane są narzędzia endodontyczne, wśród których są bardzo cienkie narzędzia penetrująco-piłujące oraz mikroskopy i endometry.  Leczenie pod mikroskopem daje możliwość zobaczenia wnętrza komory zęba i kanałów, dzięki endometrowi możliwe jest ustalenie prawidłowej długości kanału korzeniowego. Przykładem sprzętu endodontycznego jest Endometr Apex Locator DTE/Woodpecker DPEXIII.

W skład instrumentarium endodontycznego wchodzą ręczne i maszynowe (wśród takich narzędzi np. ProTaper NEXT maszynowe) narzędzia służące do dokładnego opracowania i wypełnienia kanałów zębowych. Narzędzia różnią się od siebie wielkością, grubością i przekrojem. Do narzędzi należy zaliczyć miazgociągi, poszerzacze kanałowe (typ H, S, K), poszukiwacze, igły Millera, igły Lentulo, ćwieki papierowe, upychadła kanałowe, upychadła do ćwieków gutaperkowych.

Jakie narzędzia endodontyczne są mi potrzebne ? 

Narzędzia do opracowania kanałów korzeniowych: Miazgociągi wprowadza się do kanału, następnie poprzez lekkie przekręcenie wyjmuje się na zewnątrz miazgę, która zaczepia się o ostre ząbki. Poszerzacze kanałowe (pilniki) dzielimy na: pilniki H – zgodnie z opisem Hedstroma, część tnąca jest po jednej osi długiej instrumentu, pilniki S – można nimi pracować jak pilnikami i jak poszerzaczami (ruch obrotowy), na części metalowej umieszona jest skala milimetrowa pomagająca określić długość kanału, pilniki i poszerzacze typu K – końcówka w przypadku tych pilników jest gęstą spiralą i ma przekrój kwadratu, natomiast w przypadku poszerzaczy końcówka ma kształt luźnej spirali i przekrój trójkąta. Igły Millera to akcesoria do endodoncji, których używa się do przemywania, sondowania, wprowadzania leków (takich jak: Endo-prep czy Endogel).

Jakie narzędzia i preparaty obok sprzętu i akcesoriów do endodoncji wybrać? 

Narzędzia do wprowadzania materiałów. Po usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej miazgi oraz odpowiednim ukształtowaniu i wypłukaniu kanałów, cały system kanałowy musi zostać szczelnie zamknięty za pomocą materiałów wypełnieniowych. Na tym etapie leczenia endodontycznego wykorzystywane są upychadła i igły Lentulo.

Ponadto w prawidłowym przebiegu leczenia endodontycznego wykorzystuje się szereg materiałów i preparatów. MTA+ do wypełniania i remineralizacji kanałów korzeniowych, Gluco-Chex lub Chloraxid – płyn do płukania kanałów, Endomethasone N – cement endodontyczny na bazie tlenku cynku i hydrokortyzonu czy pasta uszczelniająca AH Plus Jet. 

Wszystkie te produkty, a także bardzo popularne narzędzia i akcesoria w endodoncji VDW: takie jak pilniki typu C oraz Reciproc dostępne są w sklepie internetowym firmy Meditrans