- -19,10 zł
Glassjonomery stomatologiczne
Glassjonomery obok materiałów kompozytowych i amalgamatów to najczęściej stosowane materiały wypełnieniowe. Cementy glassjonomerowe stosuje się do: leczenia próchnicy korzenia, wypełniania bruzd, jako podkłady typu baza w ubytkach rozmiaru 3 i 4, jako wypełnienia czasowe, w wypełnieniach tunelowych i kanapkowych. Są stosowane do ostatecznej odbudowy zębów mlecznych (klasa I, II, III, V wg Blacka), w określonych przypadkach do ubytków klas III i V w uzębieniu stałym. Mogą być też stosowane jako podkłady tradycyjne i linery, cementy lutujące oraz do odbudowy ubytków w technice leczniczych wypełnień tymczasowych ITR i atraumatycznego leczenia odtwórczego ART.
Produkty: 74
- -54,00 zł
- -134,00 zł
- -146,00 zł
- -124,00 zł
- -28,10 zł
- -143,00 zł
- -192,00 zł
- -66,01 zł
- -67,00 zł
- -54,00 zł
- -146,00 zł
- -174,00 zł
- -183,00 zł
Do czego są przeznaczone i w jakiej postaci dostępne są glassjonomery ?
Częstym zastosowaniem glassjonomerów w stomatologii jest technika kanapkowa, w której cement wiąże się z tkankami zęba. W ten sposób zastępuje zębinę, natomiast szkliwo zostaje odbudowane za pomocą bardziej estetycznych materiałów jak materiały złożone. Biokompatybilność cementów szkłojonomerowych wykorzystywana jest w protetyce stomatologicznej. Cementy szkłojonomerowe składają się z dwóch składników: fazy stałej (proszku) – szkła wapniowo-fluoro-krzemowo-glinowego oraz z fazy płynnej – najczęściej wodny roztwór kwasu poliakrylowego bądź kopolimeru kwasu akrylowego lub inne alifatyczne kwasy polikarboksylowe (np. Ketac Fil, Ketac Molar). Glassjonomery występują również w postaci bezwodnej, które aktywowane są wodą. W tym przypadku kwas akrylowy dodawany jest do proszku w postaci bezwodnika (np. Kromoglass I, Kromoglass II).
Czym charakteryzują się i jakie mają zalety glassjonomery ?
W przypadku opracowania materiałów glassjonomerowych ważne jest utrzymanie odpowiedniej równowagi wodnej. Wypełnienie wykonane z cementu szkłojonomerowego należy pokryć światłoutwardzalną żywicą zaraz po zdjęciu kształtki lub od razu po nadaniu wypełnieniu odpowiedniego kształtu. Natomiast ostateczna obróbka wypełnienia powinna zostać wykonana po około tygodniu od wypełnienia. Zaletami cementów glassjonomerowych są: wymiana jonowa z otoczeniem, oszczędne opracowanie ubytku, trwałe chemiczne połączenie z tkankami zęba (adhezja), uwalnianie fluoru, niska rozszerzalność termiczna, wytrzymałość na zgniatanie. Natomiast pewnymi wadami są: mała estetyka wypełnienia, niska wytrzymałość na rozciąganie, wrażliwość na wilgoć.
Jakie są różnice pomiędzy glassjonomerami szybkotwardniejącymi a modyfikowanymi żywicą ?
Wśród cementy glassjonomerowe, oprócz standardowych materiałów można wyróżnić: szybko twardniejące (np. Fuji IX, Ketac Molar) oraz cementy modyfikowane żywicą (Fuji II LC, Vitremer). W przypadku cementów szybko twardniejących mówimy o materiałach ze zwiększoną odpornością na wchłanianie wody w pierwszej fazie. Przyśpieszone zostało powstawanie poliwęglanów glinu i twardnienie, co oznacza, że materiał można opracowywać już po 3-5 minutach. Materiały szybko twardniejące mają najlepsze właściwości mechaniczne. Natomiast cementy modyfikowane żywicą odznaczają się większą wytrzymałością wczesną i mniejszą rozpuszczalnością w porównaniu do standardowych cementów glassjonomerowych. Utwardzanie cementów modyfikowanych żywiącą (typ RM-GIC) jest bardziej skomplikowane. Oprócz tradycyjnego utwardzania chemicznego typy kwas – zasada, zachodzi także polimeryzacja rodnikowa wywoływana światłem niebieskim.
Oferta glassjonomerów i instrumentarium
W szerokiej ofercie sklepu internetowego znajdują się również cementy Riva od producenta SDI. Wśród materiałów znajdują się konwencjonalne chemoutwardzalne cementy (Riva Self Cure, Riva Luting), cementy do osadzania prac protetycznych (Riva Luting) oraz cementy modyfikowane żywicą (Rila Light Cure). Ponadto na stronie sklepu internetowego można odnaleźć zarówno paski, formówki i matryce jak również niezbędne narzędzia stomatologiczne potrzebne do formowania materiałów stomatologicznych takich jak glassjonomer, a także akcesoria do polerowania do opracowania i wykończeń. Dzięki rozbudowanej ofercie można zakupić prawie każdy najwyższej jakości glassjonomer.