Papier sterylizacyjny

Papier sterylizacyjny jest jednym podstawowych wariantów opakowań przeznaczonych do sterylizacji narzędzi wykorzystywanych podczas procedur medycznych. Materiał papieru jest odporny na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne, a zarazem zapewnia przepuszczalność najpopularniejszych czynników sterylizacyjnych takich, jak para wodna. Opakowanie sterylizowane ma również chronić czyszczone przyrządy przed zakażeniem drobnoustrojami po procesie sterylizacji - podczas wyjmowania z komory sterylizatora, przechowywania i transportu do miejsca użycia. Prosta forma arkuszy papieru w porównaniu do torebek czy rękawów pozwala na dodatkowe wykorzystanie go jako podkładki pod narzędzia i materiały używane podczas zabiegu czy do wyścielania tacek stomatologicznych. Papier sterylizacyjny jest jednocześnie opakowaniem najbardziej przyjaznym środowisku, całkowicie podlegającym szybkiej biodegradacji. Papier krepowany, przeznaczony do zabezpieczania pakietów sterylizacyjnych, doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie konieczne jest dezynfekowanie przyrządów medycznych o nietypowych kształtach lub dużych rozmiarach. W ofercie sklepu internetowego Meditrans dostępny jest papier sterylizacyjny renomowanych marek oferowany w szerokiej gamie kolorów.

Kategorie
Filtruj
  • 28,00 zł - 33,00 zł

Produkty: 2

Papier do sterylizacji narzędzi stomatologicznych - czym jest ten materiał?

Papier do sterylizacji narzędzi stomatologicznych to specjalistyczny materiał używany do pakowania instrumentów zabiegowych przed procesem sterylizacji. Jego podstawowym celem jest zabezpieczenie narzędzi stomatologicznych przed zanieczyszczeniem i utrzymanie ich w sterylnym środowisku do momentu użycia. Dostępny na rynku w różnych formatach i rodzajach, papier do sterylizacji jest kluczowym elementem praktyk sanitarnych w gabinecie dentystycznym. W przeciwieństwie do torebek czy rękawów sterylizacyjnych, papier ma prostą postać arkuszy, która umożliwia dodatkowe zastosowanie tego materiału jako podkładki pod narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów, a także do wyścielania tacek stomatologicznych. Papier sterylizacyjny stanowi jednocześnie opakowanie sterylizacyjne, które jest wyjątkowo przyjazne dla środowiska, podlegając szybkiej biodegradacji.

Jakie właściwości powinien mieć specjalistyczny papier sterylizacyjny?

Papier do sterylizacji, aby spełniał swoje przeznaczenie, musi przepuszczać czynniki sterylizacyjne, z których najczęściej wykorzystywanym w gabinetach jest para wodna. Jednocześnie tworzywo musi być wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na zanieczyszczenia. Jako dodatkowy warunek samo tworzywo papieru powinno być bezpyłowe, jak i nie roznoszące drobin włókna podczas rozerwania materiału, by nie zanieczyścić przyrządów zabiegowych cząsteczkami tworzywa przed czy w trakcie zabiegu. Papier może być dzięki temu wykorzystywany zarówno do tworzenia pakietów sterylizacyjnych, gdzie zaleceniem jest używanie do tego celu dwóch warstw papieru, jak i jako wykładzina ochronna pod tacki i wanienki z narzędziami. W przypadku używania go do tworzenia pakietów do sterylizacji konieczne jest zapieczętowanie przygotowanego zestawu specjalną taśmą (wskaźnikową lub neutralną bez wskaźnika).

Sterylizacja narzędzi z użyciem papieru - jak odpowiednio ją przeprowadzić?

Aby unikać możliwych uszkodzeń materiału sterylizacyjnego ze strony narzędzi stomatologicznych, na etapie tworzenia pakietu do sterylizacji, warto zabezpieczać ich ostre końcówki, najlepiej używając dedykowanych do tego celu osłonek. Same zestawy powinny być napełniane maksymalnie do 2/3 objętości tworzonego pakietu, przy jednoczesnym pozostawieniu 2-3 centymetrów odstępu od miejsca sklejenia. Przed zamknięciem opakowania należy usunąć z niego nadmiar powietrza. Wykorzystanie papieru do tworzenia pakietów do sterylizacji wymaga zapieczętowania zestawu specjalną samoprzylepną taśmą wskaźnikową lub taśmą neutralną bez wskaźnika. Podczas procesu sterylizacji należy postępować zgodnie z instrukcją dostarczoną wraz ze sterylizatorem. W razie uszkodzenia pakietu w trakcie przenoszenia bądź przechowywania należy traktować znajdujący się wewnątrz przyrząd za niesterylny.