Akryle stomatologiczne, protetyczne
Akryle stosowane są w wielu dziedzinach stomatologii, zarówno w laboratorium protetycznym, jak i w warunkach klinicznych. Akryle protetyczne służą do wykonywania i naprawy protez całkowitych i częściowych, płyt podstawowych protez zębowych oraz podścielenia protez. Należą do grupy tworzyw sztucznych, nazywanych polimerami. Mogą one być zarówno miękkie i elastyczne, jak i twarde i sztywne, przez co są odpowiednie w wielu zastosowaniach. Najczęściej materiał stosuje się do sporządzania płyty protezy ruchomej czy do wyrobu zębów do protez. Akryle dostępne w ofercie Meditrans pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów.
Produkty: 75
Duracryl Plus proszek
- -1,00 zł
FuturAcryl 2000 1kg
- -2,00 zł
FuturaGen płyn 1l
- -18,00 zł
Vertex RS płyn 1l
- -6,00 zł
Villacryl SP róż żyłkowany 500 g + 300 ml
Polimer Triplex HOT proszek 2 x 500g
Jakie cechy charakterystyczne posiadają akryle stomatologiczne?
Żywice akrylowe to termoplastyczne tworzywa syntetyczne. Otrzymywane są poprzez polimeryzację estrów kwasu akrylowanego i metakrylanowego. Reakcja tworzy polimer o linearnej strukturze. Akryle protetyczne zazwyczaj składają się z dwóch składników: proszku i płynu. Służą głównie do tworzenia protez akrylowych oraz protez szkieletowych w części akrylowej. Pod względem koloru akryle dzieli się na masy: różowe – płyty protez, szyny chirurgiczne, indywidualne łyżki wyciskowe, białe / żółte – korony, mosty tymczasowe, licówki do koron i mostów, sztuczne zęby do protez, bezbarwne – płyty protez pacjentom uczulonym na barwnik, różnobarwne – aparaty ortodontyczne, łyżki indywidualne. Z punktu widzenia chemicznego, substancją podstawową tworzyw akrylowych stosowanych w stomatologii, jest ester metylowy kwasu metakrylowego, czyli metakrylan metylu.
Jakie zastosowanie mają akryle dentystyczne?
Najbardziej popularnym zastosowaniem tego produktu jest wykonywanie akrylowych części w protezach szkieletowych. Jednakże świetnie nadaje się on również do wykonywania całkowitych i częściowych protez osiadających, napraw oraz podścieleń pośrednich wraz z odpowiednimi materiałami do podścieleń, które wykonuje technik dentystyczny w laboratorium po otrzymaniu od stomatologa wycisku na protezie. Materiał akrylowy jest przeznaczony do licowania koron i mostów a także do wykonywania uzupełnień tymczasowych. Charakteryzuje się on łatwością w przygotowaniu i obróbce, wysoką estetyką dzięki naturalnej kolorystyce, co ma znaczący wpływ na komfort użytkowania przyszłej protezy przez pacjenta. Wystarczy 20-30 minut polimeryzacji, aby otrzymać czystą i estetyczną protezę.