Materiały do pościelania protez
Podścielenie protezy polega na uzupełnieniu płyty od jej wewnętrznej strony. Podścielenie protezy stosuje się najczęściej w przypadkach, kiedy poprzez długie używanie protezy dochodzi do zmian w podłożu. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent uzyskuje prawidłowe przyleganie protezy do podłoża. W protetyce wykorzystywanych jest wiele materiałów do bezpośredniego podścielania protez. Przeznaczone są do stałych twardych całkowitych lub częściowych podścieleń w celu przywrócenia funkcjonalności protezom częściowym i całkowitym oraz do przedłużenia brzegów protez. Dostępne w naszym asortymencie materiały do podścielania protez pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Wszystkie te produkty znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.
Produkty: 31
- -53,00 zł
- -98,00 zł
- -22,00 zł
- -13,00 zł
Podścielenie protez - wskazania
Najczęściej podścielenie protezy stosuje się, gdy dochodzi do zmian w podłożu niekorzystnie wpływających na przyleganie płyty protezy, gdy nie ma potrzeby wykonania uzupełnienia protetycznego od podstaw, stan zdrowia pacjenta nie pozwala na wykonanie zupełnie nowego uzupełnienia oraz w przypadku kiedy nie może stosować protez stałych. Podścielenie protezy wykonuje się w protezach, które pacjent już posiada. Są to głównie uzupełnienia stosunkowo młode, które mają do 1-4 lat. Zanim zostaną podjęte jakiekolwiek kroki odnośnie do wymiany lub podścielenia protezy, należy sprawdzić stan śluzówki jamy ustnej, zwarcie i przyleganie protezy czy funkcjonalność uzupełnienia. Konieczne jest dopasowanie nieprawidłowo przylegającej płyty protezy do nowych warunków poprzez nałożenie specjalnej masy z tworzywa sztucznego.
Charakterystyka materiałów do podścielania protez
Podścielenie w protetyce wykonywane jest z materiałów elastycznych, tworzyw akrylowych lub silikonów po uprzednim pobraniu wycisków, na podstawie których protetyk dokonuje uzupełnienia protezy. Wykorzystywane w protetyce masy do podścielania protez możemy podzielić na trzy grupy: akrylowe, sylikonowe oraz eksperymentalne. Ułatwiają gojenie podłoża protetycznego oraz zwiększają przyleganie protezy. Masy akrylowe dzielimy na polimeryzowane na gorąco oraz na polimeryzowane na zimno. Masy sylikonowe dzieli się na wulkanizowane w temperaturze pokojowej oraz na wulkanizowane w temperaturze wysokiej. Jeśli chodzi o masy eksperymentalne, używane są do podścielenia protezy. Materiały powinny bardzo dobrze i szczelnie dociskać protezę, jak również charakteryzować się gładką powierzchnią oraz być odpowiednio elastyczne.
Metody podścielania protezy zębowej
Dzięki odpowiednio dobranym materiałom oraz odpowiednio wybranej metodzie specjalista umożliwia pacjentowi dalsze używanie protezy, w momencie, gdy płyta nie przylega prawidłowo do podniebienia. Możemy wyróżnić 2 metody wykorzystywanych podczas zabiegu podścielania protezy: Metodę pośrednia oraz Metodę bezpośrednią. Podścielanie płyty protezy metodą pośrednią wykonuje się w laboratorium. Pobiera się wycisk wewnątrzustny pola protetycznego z założoną protezą, którą pokrywa się materiałem wyciskowym. W laboratorium materiał wyciskowy zastępowany jest materiałem polimeryzowanym na gorąco. Podścielanie bezpośrednie przeprowadza lekarz dentysta w gabinecie bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Nakłada specjalną masę z tworzywa sztucznego na płytę protezy całkowitej lub częściowej, a następnie poddaje ją działaniu sił zwarcia oraz sił wyzwalanych podczas ruchów czynnościowych.