- -9,00 zł
Cementy dentystyczne
Cementy stomatologiczne mają szeroki zakres zastosowań stomatologicznych i protetycznych. Typowe zastosowania obejmują tymczasową odbudowę zębów, wypełnienie ubytków w celu ochrony miazgi, sedację lub izolację oraz cementowanie stałych aparatów protetycznych. Tradycyjne cementy mają oddzielne składniki w postaci proszku i cieczy, które są ręcznie mieszane w celu uzyskania lepkiego materiału. W zależności od preferowanych właściwości cementy znajdują różne zastosowanie. W ofercie naszego sklepu Meditrans znajdziesz cementy dentystyczne najwyższej jakości. Produkty cechuje doskonała estetyka i adhezja oraz uniwersalność zastosowań. Cementy są kompatybilne z miazgą i tkankami zębów co zmniejsza ryzyko nadwrażliwości pozabiegowej.
Produkty: 206
- -32,00 zł
- -72,00 zł
- -175,00 zł
- -74,00 zł
Proclinic Expert cement podwójnie wiążący
- -25,00 zł
- -19,00 zł
- -40,00 zł
- -22,00 zł
- -63,00 zł
Na co zwrócić uwagę przy wyborze cementów stomatologicznych?
Wybór cementu zależy od materiału, z jakiego jest wykonane prowizorium oraz planowanego czasu jego użytkowania. Istotny jest również rodzaj materiału, z jakiego wykonano uzupełnienie ostateczne, oraz z użyciem, jakiego cementu planuje się je osadzić. Dentyści zawsze wybierają taki materiał, który będzie miał odpowiednie właściwości i najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnego pacjenta. Ważnym elementem jest odpowiedni dobór systemów wiążących, a także użycie odpowiednich narzędzi i akcesorii. Cementy kompozytowe mają zastosowanie przy czasowym osadzaniu licówek i koron w odcinku przednim. Spowodowane jest to ich przeziernością i kolorem zbliżonym do koloru zębów naturalnych. Nie ingerują w adhezję systemów łączących.
Cementy cynkowo-fosforanowy i karboksylowe
Cementy cynkowo-fosforanowe składają się z proszku i płynu. Proszek zawiera tlenek cynku, tlenek magnezu i barwnik. Płyn stanowi 50% roztwóru kwasu ortofosforowego buforowany jonami cynku i glinu. Wadą tego materiału jest niskie pH, które dopiero po 48 godzinach wzrasta do obojętnego. Uzupełnienie osadzone na tym cemencie może być trudne do zdjęcia. Cementy karboksylowe charakteryzują się względnie wysokim stopniem biozgodności oraz posiadają zdolność do przylegania do wypiaskowanych powierzchni stopów metali. Mają właściwości tiksotropowe, pod naciskiem zwiększa się ich lepkość, zaczynają płynąć, po zwolnieniu nacisku zastygają. Odznaczają się dużą rozpuszczalnością. Z powodu cech plastyczności, nie są odpowiednie do cementowania uzupełnień poddawanych dużym siłom zwarciowym i o rozległych przęsłach. Natomiast mają zastosowanie do wykonywania uzupełnień tymczasowych.
Najważniejsze właściwości cementów glassjonomerowych
Cementy glassjonomerowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz dobrym łączeniem ze szkliwem i zębiną. Materiały szkłojonomerowe uwalniają fluor przez długi czas, przez co zmniejszają ryzyko dalszego rozwoju próchnicy i dodatkowo wzmacnia szkliwo. Grupa tych cementów rozszerzona jest o materiały glassjonomerowe modyfikowane żywicą, które cechują się szybszym twardnieniem i mają mniejszą wrażliwość na wilgoć. Cementy tlenkowo cynkowo eugenolowe, które ze względu na zawartość tlenku cynku i eugenolu mają właściwości bakteriobójcze i odontotropowe. Mają wysoką płynność oraz słabo rozpuszczają się w wodzie. Przeznaczone są do stosowania jako cementy do osadzania uzupełnień tymczasowych. Nie stosuje się ich do ostatecznego osadzania uzupełnień stałych, w których planuje się użycia cementu adhezyjnego.