Znieczulenia

Ból i dyskomfort to uczucia często towarzyszące przy zabiegach stomatologicznych. Aby je ograniczyć i sprawić by wizyta pacjenta została dobrze zapamiętana stosuje się różnego rodzaju znieczulenia dentystyczne. W zależności od skomplikowania zabiegu, a także potrzeb indywidualnej wizyty wyróżnia się znieczulenia dentystyczne: miejscowe, ogólne oraz sedoanelgezję. Specjaliści najchętniej sięgają po znieczulenia miejscowe. Są one bardziej bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Znieczulenia miejscowe dzielą się na: znieczulenia nasiękowe (inaczej infiltracyjne), przewodowe oraz znieczulenia powierzchniowe. Zgodnie z polskim prawem Meditrans dystrybuuje znieczulenia stosowane w stomatologii uprawnionej grupie klientów.

Kategorie
Filtruj
  • 36,00 zł - 155,00 zł

Produkty: 16

Jaka jest istota znieczuleń w stomatologii ?

Istota znieczulenia polega na czasowym zablokowaniu kanału sodowego, obecnego w komórkach nerwowych, które odpowiedzialne są za transport informacji o bólu do mózgu. Czas trwania znieczulenia dentystycznego zależy od tolerancji pacjenta na środek znieczulający i trwa około 2 godzin. Przy leczeniu zachowawczym, endodontycznym oraz protetycznym najczęściej stosowane jest znieczulenie infiltracyjne (nasiękowe). Jest to najbardziej typowa anestezja miejscowa. Środek aplikowany jest wokół leczonego zęba, pod błonę śluzową jamy ustnej, czyli w przypadku leczenia kanałowego również w pobliżu kanału korzeniowego. Znieczulenie powierzchniowe odbywa się poprzez nałożenie na powierzchnie śluzówek jamy ustne preparatów (w formie kremu, żelu czy plastra), najczęściej zawierającego lignokainę. Stosowane są w zabiegach mniej inwazyjnych, między innymi: usuwanie kamienia nazębnego oraz w szczególności przed podaniem znieczulenia właściwego. Odznacza się natychmiastowym działaniem oraz krótkim trwaniem.

Kiedy stosowane jest znieczulenie przewodowe ?

Znieczulenie przewodowe na aplikacji środka w okolicach pnia nerwów (bezpośrednio w nerw zębodołowy). Często stosuje się tego typu znieczulenia dentystyczne w przypadku ekstrakcji zębów trzonowych i przedtrzonowych (np. ósemek). W przypadku znieczulenia przewodowego pacjent nie tylko nie odczuwa dyskomfortu ale również ciepła, zimna i dotyku. Czas takiego znieczulenia wynosi około 4 godziny. Znieczulenie to nie blokuje układu nerwowego w całym ciele, co odróżnia je od znieczulenia ogólnego. Uczucie odczuwania bólu blokowane jest w miejscu, które poddawane jest zabiegowi. Ilość podanego leku powinna być dostosowana do fizycznej budowy ciała pacjenta. Przykładem stosowania jest blokada nerwu zębodołowego dolnego w trakcie ekstrakcji dolnych zębów części bocznej. Znieczulenia aplikowane są za pomocą strzykawek i karpul.

Jakie znieczulenia dentystyczne wybrać ?

Przykładami produktów oferowanych przez Meditrans są CITOCARTIN czy Ubistesin Forte. CITOCARTIN dostępny jest w wersjach: 200 4% ADR 1:200 000 zielony oraz 100 4% ADR 1:100 000 żółty. Jest to produkt o silnym, szybkim i bezpiecznym działaniu zawiera 4% chlorowodorek artykainy z adrenaliną w różnych stężeniach. CITOCARTIN 100 przeznaczony jest do chirurgii w obrębie błony śluzowej, kości i miazgi, resekcja wierzchołka korzenia, osteotomia, cystectomia, zabiegów śluzowo-dziąsłowych. Natomiast CITOCARTIN 200 ma zastosowanie przy rutynowym zabiegiem usuwania zębów oraz przy szlifowaniu zębów pod korony i mosty.

Więcej informacji o poszczególnych produktach można znaleźć na stronie internetowej firmy Meditrans.