Narzędzia stomatologiczne

Leczenie stomatologiczne wymaga jednoczesnego stosowania wielu elementów składowych. Narzędzia stomatologiczne używane są w każdej dziedzinie stomatologii: w stomatologii zachowawczej, chirurgii, endodoncji, implantologii, anestezjologii, periodontologii, protetyce oraz ortodoncji. Narzędzia stomatologiczne możemy podzielić na następujące rodzaje: zestawy diagnostyczne, kleszcze, dźwignie i luksatory, nożyczki i igłotrzymacze, sondy, lusterka i pozostałe narzędzia. Wyselekcjonowane narzędzia znajdziecie Państwo w sklepie internetowym  Meditrans, a w razie wątpliwości wyboru pomoże wykwalifikowana kadra sprzedawców i opiekunów. 

Kategorie
Filtruj
  • 0,00 zł - 4 295,00 zł

Produkty: 420

Jakich narzędzi stomatologicznych używać w diagnostyce ?

Narzędzia diagnostyczne przeznaczone są do wykonywania podstawowych badań, standardowo przeprowadzanych podczas każdej wizyty. Czasami używa się ich pomocniczo podczas niektórych zabiegów. Pierwszym z akcesoriów niezbędnych do diagnostyki jest zgłębnik. Podłużne narzędzie składające się z trzonu i ostrej końcówki. Rodzajów zgłębników jest kilka. W zależności od kształtu są to np. zgłębniki sierpowe, rozwartokątne i prostokątne, ponadto mogą mieć różnie ustawione końcówki (zakres od 90° do 135°). Mają bardzo szeroki zakres zastosowań od określania twardości i gładkości wypełnień do badania wrażliwości zębów na bodźce. Kolejnym narzędziem stomatologicznym są pęsety. Mogą być o rowkowanych lub gładkich końcówkach. Pomagają w pracach, które wymagają dużej precyzji, m.in. chwytanie niewielkich przedmiotów czy umieszczanie i wyjmowanie opatrunków - przydatne w chirurgii.

Lusterka i karpule

Następną grupą narzędzi stomatologicznych są lusterka. Zbudowane z rękojeści oraz zwierciadła. Może być ono płaskie, wklęsłe, wypukłe lub wklęsło-wypukłe. Dostępne rodzaje lusterek: płaskie (zwykłe), powiększające, przedniopowierzchniowe, tylnopowierzchniowe. Lusterka produkowane są ze stali nierdzewnej, są odporne na korozję. Zazwyczaj średnica lusterka znajduje się w przedziale 18mm - 24mm.  Lusterka stomatologiczne charakteryzują wysoką trwałością i bardzo dobrą jakością odbicia badanych powierzchni.

Wśród narzędzi znajdują się również strzykawki typu karpula. To przyrządy wielokrotnego użytku przeznaczone do wstrzykiwania znieczuleń. Strzykawki te różnią się od siebie kształtem i rodzajem uchwytu. Mogą być wykonane z metalu lub plastiku. Wybór odpowiedniej strzykawki zapewnia komfort pracy lekarzowi, a także skraca czas pracy z pacjentem. Strzykawki typu karpula mogą być wielokrotnie sterylizowane w odpowiednich urządzeniach. 

Jakie są najpopularniejsze narzędzia chirurgiczne w stomatologii ?

Są nimi kleszcze, dźwignie i luksatory. Kleszcze ekstrakcyjne dzielimy na dwie kategorie: kleszcze Tomesa-Bertena oraz kleszcze Meissnera. Kleszcze Tomesa-Bertena dzielą się na kleszcze do zębów górnych i dolnych. W ramach pierwszej kategorii mamy: kleszcze proste (do siekaczy i kłów), esowate i esowate z trzpieniem (do zębów przedtrzonowych i trzonowych), bagnetowe (do usuwania korzeni). W grupie zębów dolnych wyróżnia się cztery rodzaje: 1. do siekaczy, kłów, przedtrzonowców, 2. do trzonowców, 3. do zębów mądrości. Kleszcze Meissnera to zestaw kleszczy uniwersalnych, składający się z 3 par kleszczy: o wąskich, średnich i szerokich dziobach, których przeznaczenie jest kolejno: do usuwania korzeni, do usuwania zębów trzonowych i przed trzonowych, do usuwania trzonowców. Dźwignie działają na zasadzie klina który powstaje po włożeniu ostrza pomiędzy korzeń, a ścianę zębodołu. Podstawowy podział to dźwignie proste (Beina, Bertena) oraz boczne (Wintera). W naszej ofercie posiadamy również narzędzia do stomatologii zachowawczej.