Diagnostyka próchnicy

Diagnostyka próchnicy

Próchnica to choroba tkanek twardych zębów, którą wywołują bakterie. Dotyka ona dużej części społeczeństwa. Dzięki wczesnemu wykryciu próchnicy możliwe jest uprzedzenie jej rozwoju, który mógłby zmusić do skomplikowanych, inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, a często chirurgicznych. Dobra profilaktyka domowa, a także gabinetowa pomagają w dobry sposób chronić pacjentów przed bolesnymi zabiegami. Prawidłowe przeprowadzenie profilaktyki fluorkowej wymaga zastosowania specjalistycznego czyszczenia, które usuwa osad i kamień nazębny, oczyszczenia powierzchni zębów, użycia dobrego oświetlenia, a także osuszenia zębów. Dostępne w naszym asortymencie materiały pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Produkty wspomagające diagnostykę próchnicy i płytki nazębnej znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 2,00 zł - 2 015,00 zł

Produkty: 14

Czym jest próchnica?

Próchnica to choroba zębów wywoływana przez kilka typów bakterii zamieszkujących jamę ustną. Drobnoustroje te tworzą żółtawy osad na zębach, który nazywamy płytką nazębną, i z tego miejsca rozkładają cukry z pożywienia. Próchnica jest chorobą wieloprzyczynową, na którą wpływają m.in. czynniki środowiska, socjalno-ekonomiczne, świadomość, zwyczaje żywieniowe i dostępność do opieki stomatologicznej. Próchnica rzadko jest zauważana w tak wczesnym stadium, więc rozwija się dalej, niszcząc po kolei szkliwo, zębinę i docierając do miazgi. Podczas tego procesu stopniowo owa biała plamka zaczyna ciemnieć pod wpływem substancji zawartych w jedzeniu i często to właśnie wtedy pacjent uświadamia sobie problem oraz zgłasza się do dentysty. Nieleczona próchnica stopniowo demineralizuje części nieorganiczne tych tkanek, co prowadzi do stanów zapalnych miazgi zęba i tkanek utrzymujących ząb w kości szczęki.

Jak leczyć próchnicę zębów?

Proces leczenia próchnicy przebiega na różne sposoby, w zależności od jej stadium. Gdy problem dopiero się zaczyna, na zębach widoczne są białe lub nieco ciemniejsze plamki, wystarcza remineralizacja szkliwa. Taki zabieg polega na oczyszczeniu danego zęba i nałożeniu na niego lakieru lub żelu ze związkiem fluoru. W przypadku powstania ubytku należy usunąć całą zarażoną tkankę, następnie wypełniając ubytek materiałem wypełnieniowym. W wielu przypadkach potrzebne jest usunięcie całej miazgi zębowej w celu dokładnego oczyszczenia kanałów, czyli inaczej  leczenie kanałowe. Higiena jamy ustnej powinna polegać zaś na myciu zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczki należy wymieniać co 3-4 miesiące, a same zęby szczotkować około 2-3 minuty. Także stosowanie odpowiednich past do zębów i dokładne czyszczenie okolic między zębami produktami takimi jak nici, szczoteczki międzyzębowe czy wykałaczki. 

Jakie są metody wykrywania ognisk próchnicy?

W celu wykrywania ognisk próchnicy można użyć kilku metod. Metoda wizualno-dotykowa polega na wzrokowej ocenie widocznych powierzchni zębów. Natomiast jedną z jej wad jest to, że oko ludzie nie jest w stanie dotrzeć do każdego elementu zębów, a w szczególności dotyczy to punktów stycznych. Innym sposobem jest metoda radiologiczna, w ramach której można wyróżnić zdjęcia: punktowe, skrzydłow-zgryzowe i pantomograficzne. Najbardziej popularne są skrzydłow-zgryzowe. Pomaga wykryć zmiany na etapie jeszcze odwracalnego stadium oraz zaawansowane zmiany na powierzchniach stycznych i żujących. Kolejna metoda to Transiluminacja optyczna FOTI/DIFOTI, która przy pomocy światłowodu prześwietla tkanki twarde, dzięki czemu możliwa jest ocena ich ciągłości. Załamanie światła różni się w zdrowej tkance i w tkance objętej chorobą.