Artykulatory protetyczne i zwieraki

W protetyce artykulatory i zwieraki służą do umieszczania w nich modeli gipsowych szczęki i do przeprowadzania symulacji funkcyjnych żuchwy. Przeznaczone są do przygotowania protez całkowitych i częściowych. Zwieraki odtwarzają tylko jeden ruch, jaki wykonuje głowa żuchwy w dole stawowym. Artykulatory protetyczne  służą do ustalania modeli roboczych szczęki i żuchwy w określonej sytuacji zwarciowej oraz naśladują ruchy artykulacyjne żuchwy. Zwierakowanie to połączenie wzornika wraz z modelem, które jest  wykonywane najczęściej za pomocą zwykłych zwieraków metalowych. Przy stosowaniu metody artykulacyjnej należy zastosować artykulator, który prócz ruchu zawiasowego może posłużyć do wykonania ruchów bocznych. Dostępne w naszym asortymencie urządzenia pochodzą od cenionych i renomowanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 32,00 zł - 58 509,00 zł

Produkty: 21

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Magnetic base block

Cena 632,00 zł
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Artykulator Artex CN

Cena 2 634,00 zł
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Pompa mokra DurrDental VS300S

Cena podstawowa
6 814,00 zł -10%
Cena 6 129,00 zł
  • -685,00 zł

Czym charakteryzują się artykulatory protetyczne?

Artukulatory to narzędzia protetyczne stosowane w szczególności w protetyce i chirurgii szczękowo-twarzowej. Przyrząd pozwala na precyzyjne wykonanie odbudowy (używany w przypadku uzupełnień stałych i ruchomych) przy jednoczesnej kontroli zarejestrowanego zwarcia. Współpracuje z łukiem twarzowym statycznym i dynamicznym. Artykulatory możemy podzielić na: artykulatory o ruchach przeciętnych, półindywidualne i indywidualne.  Zasada działania urządzenia polega na mechanicznym naśladowaniu drogi tylnych determinantów ruchów żuchwy, czyli stawów skroniowożuchwowych. Są to ruchy przywodzenia i odwodzenia, wysuwania i cofania oraz ruchy boczne. Stopień dokładności naśladowania ruchów artykulacyjnych w artykulatorze zależy od możliwości wprowadzenia do niego indywidualnych parametrów danego pacjenta, dlatego artykulatory potrafią mieć tak zróżnicowaną cenę. 

Zwieraki protetyczne i ich zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem zwieraków protetycznych jest odtwarzanie centralnej relacji żuchwy względem szczęki, odtwarzając tylko jeden ruch, jaki wykonuje głowa żuchwy w dole stawowym. Wyróżnia się różne rodzaje zwieraków takie jak gipsowy, zwierak bez możliwości ustawienia pionowego odstępu między szczęką a żuchwą czy zwierak z ustawioną wyskością zwarcia. Najpopularniejszym zwierakiem jest zwierak druciany, który składa się z ramienia górnego oraz ramienia dolnego, do których mocuje się modele szczęki i żuchwy wykonane z gipsu, ale także śruby ustalającej wysokość zwarcia, stałą odległość między modelami, który umożliwia ruch zawiasowy ramienia górnego względem nieruchomego ramienia dolnego.