Szyny i włókna

Szyny i włókna szklane

Zabieg szynowania rozchwianych zębów w periodontologii ma na celu ustabilizowanie zębów i ochronę przed ich utratą, a często szynowanie/stabilizacja mają zastosowanie w technikach regeneracji tkanek. Szyny przedłużają okres korzystania z zębów własnych, nawet przy utraconym podparciu. Za pomocą szyn można również wykonać uzupełnienie pojedynczego braku zębowego. Szynowanie wykonuje się przy użyciu włókien kompozytowych, szklanych lub za pomocą drutu ortodontycznego. Pacjentowi zapewniają zaś estetyczny wygląd, ponieważ szyny najczęściej zakładane są na części niewidoczne jamy ustnej. W naszej ofercie znajdują się starannie dobrane materiały od sprawdzonych producentów. W sklepie Meditrans znajdziesz szyny i włókna szklane najwyższej jakości.

Kategorie
Filtruj
  • 0,00 zł - 1 514,00 zł

Produkty: 22

Kiedy mówimy o szynowaniu zębów?

Choroby przyzębia w zaawansowanym stadium objawiają się rozchwianiem zębów, wtedy też może dojść do ich utraty. Szynowanie ma na celu unieruchomienie struktury zębowej w jamie ustnej. Występuje w przypadku nie tylko zaawansowanego stadium paradontozy, lecz również, gdy zęby obluzowały się na skutek urazów mechanicznych. Zabieg szynowania zalecany jest przy zaniku kości wyrostka zębodołowego oraz w przypadku utraty przyczepu i przy wystąpieniu węzła urazowego. Natomiast zabieg ten nie prowadzi do całkowitego wyleczenia przyczyn rozchwiania zębów, dlatego powinien być wspomagany leczeniem chirurgicznym oraz farmakologicznym. Szynowanie wykonuje się przy użyciu włókien kompozytowych, szklanych lub za pomocą drutu ortodontycznego. Przed szynowaniem zęby muszą zostać osuszone i wytrawione specjalnym kwasem, następnie zakłada się system wiążący oraz kolejne porcje materiału, które są naświetlane lampą polimeryzacyjną.

Jakie wyróżniamy rodzaje szynowania stomatologicznego?

Szynowanie stomatologiczne można podzielić na tymczasowe, półstałe oraz stałe. Tymczasowe stosowane jest w leczeniu parafunkcji narządu żucia również jako leczenie mocno rozchwianych zębów w nagłych przypadkach, a także jako ochrona po mechanicznych i instrumentalnych zabiegach na przyzębia. Półstałe ma na celu zwiększenie komfortu żucia przy mocno rozchwianych zębach, dodatkowo jako ochrona w procesie gojenia, szczególnie w przypadku zastosowania technik regeneracyjnych. Może być też stosowane przy długoterminowej diagnostyce. Szynowanie stałe zalecane jest przy odbudowach protetycznych z udziałem bardzo rozchwianych zębów oraz niewielu zębów filarowych.

Szynowanie stomatologiczne a komfort życia pacjenta?

Dużą zaletą unieruchomienia zębów jest zachowanie własnych zębów, co odkłada konieczność ekstrakcji zęba i wykonaniu uzupełnień protetycznych. Dobrze wykonany zabieg posiada estetyczny wygląd, ponieważ szyny najczęściej zakładane są na części niewidoczne jamy ustnej. Szynowanie stanowi również element leczenia kompleksowego, a samo zatrzymuje rozwój chorób przyzębia. Poprawia również komfort życia pacjenta, czasowo niwelując nieprzyjemności związane z żuciem czy mówieniem. Natomiast szyna stanowi dodatkowy element jamy ustnej, co przy nieprawidłowej higienie może prowadzić do wnikania do jamy ustnej drobnoustrojów i powodowanie niechcianej próchnicy. Dlatego zalecane jest używanie specjalnych materiałów leczniczych

Szynowanie z użyciem włókna szklanego

Do unieruchomienia zębów przeznaczone są różnego rodzaju materiały kompozytowe, takie jak włókna szklane. Przykładem takiego produktu jest włókno kompozytowe Arkona stosowane we wszystkich rekonstrukcjach kompozytowych wymagających podparcia. Może być stosowane do szynowania rozchwianych zębów, szynowanie z odbudową brakujących zębów, podparcia prac kompozytowych oraz retainerów ortodontycznych. Również popularnym produktem w grupie szyn i włókien jest wzmocnienie z włókien szklanych i żelowej matrycy złożonej z polimeru i żywicy EverStick C&B. Polecamy używać włókna szklanego z hurtowni e-meditrans, ponieważ charakteryzuje się ono przede wszystkim bezpieczeństwem i jakością wykonania.