Skalery

Skalery

Skaling jest zabiegiem polegającym na mechanicznym usuwaniu złogów nazębnych, w trakcie którego używane są skalery stomatologiczne wraz z tipami do skalerów. Kamień nazębny powstaje jako następstwo mineralizacji płytki nazębnej. Powstanie złogów nazębnych stwarza warunki, w których możliwy jest rozwój stanów zapalnych dziąseł oraz przyzębia. Powstanie złogów kamienia nazębnego stanowi odpowiednie warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów, a także prowadzi do znacznego zmniejszenia estetyki uzębienia. Dzięki skalingowi możliwe jest usunięcie złogów naddziąsłowych oraz poddziąsłowych. Zabieg ten może być przeprowadzany za pomocą skalerów ręcznych (zabieg manualny) lub maszynowych (przy pomocy skalerów ultradźwiękowych). Hurtownia Meditrans od lat wyposaża gabinety stomatologiczne oraz ośrodki higienizacyjne w wysokiej jakości sprzęt pochodzący od renomowanych i sprawdzonych producentów. Oprócz urządzeń do skalingu Meditrans w swojej ofercie posiada szeroki asortyment końcówek do skalerów, a także produkty niezbędne do wymienianego jednym tchem obok skalingu, zabiegu piaskowania.

Kategorie

Produkty: 10

Rodzaje skalerów stomatologicznych

Wśród skalerów stomatologicznych możemy wyróżnić 3 rodzaje. Pierwsza grupa to skalery ultradźwiękowe magnetostrykcyjne. Urządzenia te pracują w częstotliwości 18 000-45 000 Hz, przy czym około 04% energii zamieniane jest na drgania, a pozostała część na ciepło. W trakcie pracy ze skalerami ultradźwiękowymi niezbędne jest chłodzenie wodą, zarówno końcówki jak i generatora drgań. Źródłem drgań jest umieszczone w polu magnetycznym płytki żelazne lub stalowo-niklowe. Druga kategoria to skalery ultradźwiękowe piezoelektryczne. Urządzenia z tej grupy pracują w częstotliwości 25 000-50 000 Hz. Źródłem drgań tego typu urządzeń jest kwarcowa płytka umieszczona w zmiennym polu elektrycznym. Około 97% energii zamieniane jest na drgania, natomiast pozostała część na ciepło. Dodatkowo przy użytkowaniu skalerów piezoelektrycznych możliwe jest regulowanie amplitudy drgań. Skalerów z tej grupy używa się również w trakcie leczenia endodontycznego. Trzecią grupę stanowią skalery dźwiękowe (pneumatyczne). Pracują one w częstotliwościach ą 2300-6300 Hz, a źródło drgań określone jest w sprężonym powietrzu. Skalery tego rodzaju montowane są na rękaw unitu. 

Rodzaje tipów do skalerów

Metody pracy wybranym urządzeniem są z założenia podobne. Zabieg skalingu rozpoczyna się od nakręceniu na rękojeść specjalnie dobranej końcówki, tzw. tip. Następnie przykładając końcówkę do powierzchni zębów pod kątem około 15 stopni wykonuje się płynne ruchy nie wywierając przy tym nacisku. Istnieje wiele rodzajów końcówek do skalerów, które można kategoryzować ze względu na rodzaj złogów nazębnych oraz oczyszczanej powierzchni, natomiast jest ich relatywnie mniej w porównaniu do narzędzi ręcznych. Końcówek do skalerów stomatologicznych używa się w takich dziedzinach stomatologii jak: periodontologia, endodoncja (też wsteczne opracowanie kanału), stomatologia zachowawcza – końcówki z powierzchnią tnącą do usuwania próchnicy z powierzchni stycznych zębów przednich, odbudowa zęba (prace odtwórcze), czy protetyka. Wszystkie rodzaje skalerów stomatologicznych można odnaleźć w bogatym asortymencie sklepu internetowego e-meditrans.

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg, który ma na celu usunięcie przebarwień oraz osadów nazębnych przy pomocy specjalistycznego pisaku. Odpowiednia mieszanka piasku, wody i powietrza aplikowana pod odpowiednim ciśnieniem skutecznie usuwa powstały osad oraz przebarwienia z uzębienia i stałych uzupełnień protetycznych. Piaskowanie jest często zabiegiem uzupełniającym procedurę skalingu, choć może być przeprowadzana samodzielnie w celu usunięcia z powierzchni zębów osadów, przebarwień oraz biofilmu z miejsc trudnodostępnych. Proszek używany do piaskowania to najczęściej dwutlenek sodu, piasek glicynowy oraz rzadziej erytrytol. Pojedyncze ziarna mają wielkość od 14 mikrometrów do 250 mikrometrów). Jedna ze szwajcarskich firm (EMS) produkująca piaski, której produkty dostępne są na stronie sklepu internetowego e-meditrans oferuje 3 rodzaje piasku. Piaski do piaskowania naddziąsłowego Classic i Soft oraz piasek do zabiegów periodontologicznych poddziąsłowych Perio.