Periodontologia

Specjalizacja stomatologiczna, jaką jest periodontologia, zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób dziąseł, przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Wspomaga również ortodoncję, protetykę czy implantologię. Choroby przyzębia leczone są w gabinetach stomatologicznych poprzez przeprowadzanie zabiegów higienicznych zwanych kiretażem. Inną metodą jest skaling nadziąsłowy i poddziąsłowy, polegający na rozbijaniu osadu nazębnego przy użyciu ultradźwięków. W celu jeszcze bardziej efektywnego leczenia periodontologicznego wykorzystywane może być również leczenie farmakologiczne. W periodontologii swoje zastosowanie mają narzędzia, instrumenty, włókna kompozytowe czy materiały lecznicze. Dostępne w naszym asortymencie narzędzia i materiały pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Wysokiej jakości, sprawdzone produkty można odnaleźć na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 0,00 zł - 1 637,00 zł

Produkty: 44

Zapalenie dziąseł i przyzębia – czym się charakteryzuje?

Choroby przyzębia to cała grupa przewlekłych schorzeń zapalnych niszczących tkanki utrzymujące zęby w zębodołach. W skrajnych przypadkach prowadzą one do rozchwiania, a nawet utraty zębów. Choroby przyzębia dzielą się na zapalenia dziąseł (gingivitis) oraz zapalenia przyzębia (periodontitis). Zapalenie dziąseł cechuje się stanem zapalnym w obrębie powierzchownych struktur dziąsła. Powodowane jest najczęściej dużym nagromadzeniem płytki nazębnej, z której tworzy się kamień nazębny pochodzenia bakteryjnego. Długo trwające, nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, gdzie poza dziąsłami, procesem chorobowym obejmowane są również tkanki okołozębowe położone głębiej. Stopniowo dochodzi do utraty przyczepu, rozchwiania i ostatecznie wypadnięcia zęba.

Jakie wyróżniamy fazy leczenia periodontologicznego?

Możemy wyróżnić kilka faz leczenia periodontologicznego, jakie wykorzystywane jest w codziennej praktyce: W pierwszej fazie, higienizacyjnej, wykonywane są zabiegi oczyszczające zęby z płytki nazębnej i kamienia (piaskowanie, skaling) oraz wzmacniające szkliwo (fluoryzacja). Faza niechirurgiczna ma na celu uzyskanie powierzchni zęba wolnej do drobnoustrojów i ich metabolitów, tak aby możliwe było ponowne połączenie tkanki łącznej i tkanki nabłonkowej z cementem korzeniowym. Stosowane są tutaj zabiegi takie jak skaling, root planing czy keritaż. Faza korekcyjna następuje 6 tygodni po działaniu niechirurgicznym, zalicza się do niej leczenie zgryzu i terapię odbudowująca mające na celu eliminację węzłów urazowych, odbudowy protetyczne i wykonywanie szyn łączących zęby. Faza podtrzymująca ma na celu zdefiniowanie czynników ryzyka występujących u pacjenta i  utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.