Profilaktyka dziecięca
Profilaktyka to jeden z najważniejszych aspektów stomatologii dziecięcej. Wiele z ewentualnych problemów z uzębieniem u dzieci jest możliwych do uniknięcia dzięki wczesnym wizytom kontrolnym w gabinecie stomatologicznym, podczas których zęby dziecka są sprawdzane pod kątem ewentualnych zakażeń czy uszkodzeń struktury zębów lub dziąseł, co umożliwia szybką reakcję na pojawiające się zmiany. Ogromną rolę w profilaktyce chorób w obszarze jamy ustnej u dzieci odgrywa jednak również przestrzeganie przez małych pacjentów zasad właściwej higieny jamy ustnej na co dzień. W ofercie sklepu internetowego Meditrans dostępne są specjalistyczne preparaty i akcesoria, które stanowią solidne wsparcie w dziecięcej profilaktyce stomatologicznej. Są to między innymi pasty do zębów o zróżnicowanej zawartości minerałów czy delikatne szczoteczki do zębów dla najmłodszych, dostosowane do potrzeb delikatniejszych dziecięcych tkanek jamy ustnej. Produkty z tej kategorii sprawiają, że codzienna higiena jamy ustnej staje się dla dzieci przyjemnością, zachęcając je do systematycznego i starannego mycia zębów.
Produkty: 27
- -17,10 zł
- -8,10 zł
- -15,00 zł
- -5,10 zł
- -12,00 zł
- -2,01 zł
- -1,00 zł
- -10,00 zł
- -6,00 zł
- -52,00 zł
Chwilowo niedostępne
Chwilowo niedostępne
Jakie znaczenie w profilaktyce stomatologicznej u dzieci ma fluoryzacja?
Hydroksyapatyt wchodzący w skład szkliwa zębów jest minerałem z grupy fosforanów wapniowych, odpowiadającym za właściwy rozwój zębów i ich wytrzymałość. Te związki wapnia są jednak podatne na rozpuszczanie pod wpływem kwasów, które są niemal nieodłącznym składnikiem środowiska jamy ustnej. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku zębów mlecznych, mających cieńszą i słabszą warstwę szkliwa. Taka struktura ułatwia między innymi bakteriom próchnicowym penetrację w głąb szkliwa, stopniowo i niezauważalnie osłabiając tkanki zęba. Jednym z najczęściej stosowanych u dzieci zabiegów profilaktycznych, wspomagających skuteczne wzmacnianie szkliwa, jest fluoryzacja zębów. W gabinecie stomatologicznym fluoryzacja wykonywana jest poprzez bezpośrednie nakładanie na zęby preparatów o wysokiej zawartości fluoru, pozwalając na wniknięcie minerału w strukturę szkliwa. Fluor, wchodząc w reakcje w elementami składowymi szkliwa, uodparnia tkanki na szkodliwe działanie obecnych w jamie ustnej kwasów i wspomagając ich regenerację. Preparaty do fluoryzacji mogą być nakładane za pomocą aplikatorów lub miękkich szczoteczek, które umożliwiają dokładne wcieranie preparatu w zęby, jak również poprzez nakładanie pianki do profilaktyki fluorkowej na specjalną łyżkę, która pozwala w pełni zanurzyć zęby w preparacie, zapewniając jego dotarcie niemal w każdą przestrzeń.
Lakowanie zębów, jako jeden z zabiegów profilaktycznych w stomatologii
Powierzchnie zębów nie są całkowicie gładkie - występują na nich liczne bruzdy, zagłębienia, a także drobne i większe uszkodzenia - co stwarza dogodne warunki do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu, nierzadko u dzieci przeprowadzany jest zabieg lakowania, mający na celu utrudnienie dostępu do słabszych rejonów uzębienia. Specjalistyczny preparat, zwany lakiem, wzmacnia szczelność szkliwa, tworząc jednocześnie dodatkową warstwę ochronną dla głębszych warstw zębów. Warto zaznaczyć, że lakowanie jest zabiegiem bezbolesnym i stosunkowo szybkim - w porównaniu z bardziej zaawansowanymi procedurami koniecznymi do wykonania w przypadku, gdy wczesne oznaki naruszenia tkanek zębów zostaną zignorowane. Prosta realizacja oraz krótki czas trwania procedury lakowania stanowią kluczowe elementy, sprzyjające ogólnemu komfortowi pacjenta, co jest szczególnie istotne w kontekście dzieci. Krótki czas trwania zabiegu lakowania nie tylko wpisuje się w oczekiwania małych pacjentów, ale także przyczynia się do poprawy atmosfery w gabinecie stomatologicznym. Znacząco ułatwia to proces diagnostyki i leczenia, zwiększając tym samym efektywność pracy personelu medycznego.