Narzędzia ręczne i maszynowe

Leczenie kanałowe to jedno z najbardziej skomplikowanych i wymagających ogromnej precyzji zabiegów stomatologicznych, dlatego bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiednich narzędzi endodontycznych: ręcznych i maszynowych. Anatomiczna budowa zębów oraz dostęp do ich poszczególnych elementów determinuje konieczność użycia różnego rodzaju narzędzi, od miazgociągów do narzędzi i materiałów przeznaczonych do wypełniania kanałów. Szeroka oferta narzędzi endodontycznych Meditrans pozwala na kompleksowe wyposażenie każdego gabinetu w specjalistyczny sprzęt potrzebny w nawet najtrudniejszych przypadkach klinicznych. Ponadto nasi doświadczeni pracownicy pomogą w spersonalizowaniu oferty dla potrzeb klienta.

Kategorie
Filtruj
  • 17,00 zł - 1 561,00 zł

Produkty: 63

Podział narzędzi w endodoncji według ISO

Narzędzia endodontyczne wg. ISO można podzielić na 4 grupy. Grupa I to narzędzia służące do: usunięcia miazgi (miazgociągi), mechanicznego opracowania kanału (upychacze i rozpychacze) oraz narzędzia wspomagające wypełnianie (pilniki i poszerzacze). Grupa II to narzędzia endodontyczne maszynowe na kątnice o części pracującej podobnej jak w Grupie I oraz narzędzia maszynowe do wypełniania kanałów. W Grupie III znajdują się narzędzia maszynowe o innej budowie części pracującej (np. wiertła Largo, Pesso). Grupa IV to narzędzia i materiały przeznaczone do wypełnienia kanałów.

Jakie narzędzia endodontyczne służą do wstępnego opracowania kanałów ?

W celu skrócenia i ułatwienia opracowania i płukania kanałów oraz zmniejszanie krzywizny stosowane są narzędzia maszynowe do odszukiwania ujść kanałowych i ich poszerzania. W tej grupie znajdują się: zgłębniki endodontyczne o różnych zakrzywieniach i zakończeniach, poszukiwacze – szczególnie cienki, mocne, wytrzymałe i elastyczne, narzędzia do poszerzania ujść kanałowych takie jak Wiertła Largo, Pesso, Micro Debridery do wstępnego opracowania kanału, Orifice Openery (np. Start-X) oraz narzędzia z maszynowych systemów rotacyjnych (np. Protaper). Miazgociągi to narzędzia endodontyczne przeznaczone do usuwania miazgi. Ich budowa opiera się na stożkowym rdzeniu wykonanego najczęściej ze stali nierdzewnej, na powierzchni którego umieszczone są ostre ząbki, które skutecznie pomagają w usunięciu miazgi. 

Pilniki C, K, H i S – co charakteryzuje te narzędzia w endodoncji ?

Są to poszerzacze i pilniki ostro zakończone, niezbędne narzędzia w endodoncji, które w przekroju podłużnym mają kształt stożka. W tej grupie wyróżnia się: Poszerzacze i pilniki typu K, Pilniki typu C, Pilniki Hedstroeama (typu H), Pilniki Unifile (typu S). Pilniki K wykonane mogą być ze stali lub stopu NiTi i mają kształt drutu spiralnie skręconego w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pilniki typu C przeznaczone są do wstępnego opracowania kanałów, w szczególności wąskich i częściowo niedrożnych. Odznaczają się dużą sztywnością i wytrzymałością. Posiadają wygładzone krawędzie tnące przez co są wprowadzanie do kanału jest lżejsze. Pilniki typu H to najbardziej agresywne i efektywne narzędzia, są 3 – 4 razy bardziej efektywne niż pilniki K. Mają zastosowanie w poszerzaniu opracowanego wcześniej kanału. Pilniki typu S są giętkie i odporne na złamania. W swojej budowie są podobne do pilników H, natomiast mają 2 razy większy skręt. 

Pozostałe narzędzia endodontyczne ręczne i maszynowe

Narzędzia do wypełniania kanałów można podzielić na dwie grupy: instrumenty do wprowadzania materiałów oraz instrumenty do kondensacji materiału wypełniającego. Instrument do wypełniania kanałów metodą pojedynczego ćwieka gutaperkowego to igły Lentulo. Igły wykonane są ze stali nierdzewnej w formie stożka z luźno zwiniętej spirali. W ramach tych narzędzi można wybrać narzędzia endodontyczne maszynowe i ręczne. Do wypełniania kanałów metodą kondensacji gutaperki są rozpychacze i upychacze. Rozpychacze przeznaczone są do bocznej kondensacji. Mogą być wykonane ze stali szlachetnej lub NiTi, produkowane są w różnych wariantach. Natomiast Upychacze budową są podobne do rozpychaczy, ale posiadają płasko ścięty wierzchołek. Przeznaczone są do pionowej kondensacji gutaperki na ciepło i zimno. W ofercie Meditrans znajdują się również wszelkie niezbędne urządzenia endodontyczne.

Wszystkie wyżej wymienione produkty dostępne są na stronie sklepu internetowego firmy Meditrans.