Zgłębniki i sondy stomatologiczne

Sondy stomatologiczne

To narzędzia stomatologiczne, które stomatolodzy wykorzystują do wykrywania ubytków we wczesnej fazie diagnozowania. Mają za zadanie pomóc w ocenie stanu tkanek twardych oraz wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Sondy periodontologiczne  służą do badania powierzchni zęba, twardości zębiny oraz stanu wypełnień. Narzędzia z rodziny zgłębników pomaga w trakcie procesu diagnostycznego. Te narzędzia dentystyczne są podstawowymi instrumentami w wyposażeniu gabinetów stomatologicznych. Dostępne w naszym asortymencie narzędzia pochodzą od cenionych i renomowanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 9,00 zł - 137,00 zł

Produkty: 18

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Zgłębnik ZG4

Cena 9,60 zł Brutto

Charakterystyka Sondy stomatologicznej

Sondy dentystyczne służą do pośredniego wykrywania próchnicy, sprawdzania gładkości tkanek twardych zęba oraz stopnia ich wrażliwości na bodźce mechaniczne. Za pomocą zgłębnika można również zbadać gładkość i przyleganie wypełnień do tkanek zęba. Zbudowany jest z trzonu i ostrej końcówki, ustawionej do trzonu pod kątem. Narzędzia posiadają uchwyt antypoślizgowy. Ze względu na kształt końcówki wyróżniamy kilka rodzajów sond periodontologicznych: z pazurkiem, sierpowe, rozwartokątne, prostokątne.  Sondy stomatologiczne projektowane są tak, aby zabezpieczać tkanki przyzębia przez traumatyzację i umożliwiać badanie nierówności na powierzchni korzenia. W pełni bezpieczne dla pacjenta może być wielokrotnie używane, po wcześniejszej jego sterylizacji odpowiednimi środkami do sterylizacji. Dodatkowo w przypadku narzędzi warto zadbać o odpowiednie opakowania, w których będą przechowywane W większości przypadków wykonywane są z wysokiej jakości stali chirurgicznej, składa się z trzonka oraz ostro zakończonej końcówki ustawionej pod kątem 95 stopni.

Kiedy zalecane jest stosowanie sondy periodontologiczne?

Narzędzia przeznaczone do wykonywania pomiaru głębokości kieszonki przyzębnej. Wykonane z wysokiej jakości stali chirurgicznej, pomagają wykrywać nierówności na powierzchni zęba. Instrument jest przydatny do błyskawicznego i jednoznacznego diagnozowania schorzeń periodontologicznych. Uniwersalne narzędzie stosowane jest w stomatologii do  mierzenia głębokości kieszonki dziąsłowej, badania stanu ozębnej, wykrywaniu niewielkich ubytków, badania stanu dziąsła oraz krwawienia z kieszonki, wykrywania nawisów wypełnień, płytki nazębnej, sprawdzania szczelności i wytrzymałości wypełnienia, bada spoistość i gładkość tkanek twardych zęba oraz są stosowane podczas badania wrażliwości tkanek na bodźce mechaniczne.