Zgłębniki i sondy stomatologiczne
Sondy stomatologiczne
To narzędzia stomatologiczne, które stomatolodzy wykorzystują do wykrywania ubytków we wczesnej fazie diagnozowania. Mają za zadanie pomóc w ocenie stanu tkanek twardych oraz wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Sondy periodontologiczne służą do badania powierzchni zęba, twardości zębiny oraz stanu wypełnień. Narzędzia z rodziny zgłębników pomaga w trakcie procesu diagnostycznego. Te narzędzia dentystyczne są podstawowymi instrumentami w wyposażeniu gabinetów stomatologicznych. Dostępne w naszym asortymencie narzędzia pochodzą od cenionych i renomowanych producentów.
Produkty: 18
- -4,00 zł
Charakterystyka Sondy stomatologicznej
Sondy dentystyczne służą do pośredniego wykrywania próchnicy, sprawdzania gładkości tkanek twardych zęba oraz stopnia ich wrażliwości na bodźce mechaniczne. Za pomocą zgłębnika można również zbadać gładkość i przyleganie wypełnień do tkanek zęba. Zbudowany jest z trzonu i ostrej końcówki, ustawionej do trzonu pod kątem. Narzędzia posiadają uchwyt antypoślizgowy. Ze względu na kształt końcówki wyróżniamy kilka rodzajów sond periodontologicznych: z pazurkiem, sierpowe, rozwartokątne, prostokątne. Sondy stomatologiczne projektowane są tak, aby zabezpieczać tkanki przyzębia przez traumatyzację i umożliwiać badanie nierówności na powierzchni korzenia. W pełni bezpieczne dla pacjenta może być wielokrotnie używane, po wcześniejszej jego sterylizacji odpowiednimi środkami do sterylizacji. Dodatkowo w przypadku narzędzi warto zadbać o odpowiednie opakowania, w których będą przechowywane W większości przypadków wykonywane są z wysokiej jakości stali chirurgicznej, składa się z trzonka oraz ostro zakończonej końcówki ustawionej pod kątem 95 stopni.
Kiedy zalecane jest stosowanie sondy periodontologiczne?
Narzędzia przeznaczone do wykonywania pomiaru głębokości kieszonki przyzębnej. Wykonane z wysokiej jakości stali chirurgicznej, pomagają wykrywać nierówności na powierzchni zęba. Instrument jest przydatny do błyskawicznego i jednoznacznego diagnozowania schorzeń periodontologicznych. Uniwersalne narzędzie stosowane jest w stomatologii do mierzenia głębokości kieszonki dziąsłowej, badania stanu ozębnej, wykrywaniu niewielkich ubytków, badania stanu dziąsła oraz krwawienia z kieszonki, wykrywania nawisów wypełnień, płytki nazębnej, sprawdzania szczelności i wytrzymałości wypełnienia, bada spoistość i gładkość tkanek twardych zęba oraz są stosowane podczas badania wrażliwości tkanek na bodźce mechaniczne.