Pilniki typ K

Pilniki są nieodzownym narzędziem do opracowywania zęba przy leczeniu endodontycznym. Potrzeba przedostania się do wnętrza zęba w celu wydobycia miazgi bądź udostępnienia korzeni wymaga przyrządów wyspecjalizowanych do otwierania, jak i opracowywania kanałów wewnątrz zęba, przez co powstała mnogość typów pilników, specjalizujących się w poszczególnych etapach, bądź miejscach operowania zęba. Pilniki K przede wszystkim są przeznaczone do usuwania martwej oraz zakażonej miazgi i zębiny kanałowej. Sklep internetowy Meditrans zapewnia szeroki zestaw dostępnych pilników typu K, oferując wybór zarówno wśród długości czy rozmiaru pilnika, materiału jego konstrukcji, jak i producenta, każdego sprawdzonego i zaufanego.

Kategorie

Produkty: 19

Cechy pilników typu K

Pilniki stomatologiczne typu K (Kerra) są bardzo zbliżone do poszerzaczy tego samego typu. Są one zwiniętą spiralą o trójkątnym bądź czworokątnym przekroju i ostrych, tnących krawędziach. W porównaniu do poszerzaczy, pilniki typu K mają ciaśniej ułożoną spiralę. Poza standardowymi wersjami pilników są dostępne również wersje giętkie (przykładowo K Flexofile od DentsplyMaillefer) zrobione ze zmodyfikowanej, bardziej sprężystej porównując do oryginalnych wersji stali nierdzewnej. Główną ich różnicą jest tępy, nietnący wierzchołek, oraz jeszcze gęściej ułożoną spiralą, co w połączeniu z lepszą sprężystością pozwala na wygodniejszą i bezpieczniejszą pracą w zagiętych kanałach. Dostępna jest również wersja NiTi, wykorzystująca stop niklowo-tytanowy, który zapewnia jeszcze lepszą elastyczność oraz odporność na korozję, za cenę właściwości tnących i większa szansa na złamanie przez możliwość operowania na bardziej giętych kanałach zębowych.

Różnorodność rozmiarowa Pilników typu K

Aby zapewnić skuteczność w ścieraniu i kruszeniu materiału wewnątrz zęba niezależnie od miejsca czy dostępności pilniki typu K muszą zapewniać szeroką różnorodność w rozmiarze, jak i długości. Będąc w rozmiarach zwykle od 15 do 80, oraz długościach od 21mm do 31mm pozwalają na dopasowanie do indywidualnych sytuacji. Zależnie od producenta pilniki mają trójkątny, bądź czworokątny przekrój krawędzi tnących, ale zasada kieruje czworokąty do mniejszych rozmiarów, zostawiając potrójną krawędź tnącą rozmiarom większym by zachować balans wytrzymałości i skuteczności. Zarówno długość jak i rozmiar są oznaczone na rękojeści, zaznaczonej również odpowiednim kolorem.