Endodoncja

Urządzenia endodontyczne

Wśród podstawowych urządzeń używanych w leczeniu endodontycznym można wyróżnić: endometry, systemy do opracowywania kanałów korzeniowych, mikrosilniki endodontyczne czy też specjalistyczne kątnice. Endodoncja to jedna z dziedzin stomatologii, która wymaga wysokiej jakości bardzo precyzyjnych urządzeń. Wysoki udział inżynierii, informatyki oraz technologii materiałowej na tej płaszczyźnie jest szczególnie widoczny. Dobrze dobrane urządzenia w znaczący sposób ułatwiają pracę stomatologa, a także pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie cennego czasu. Więcej czasu to większe możliwości, zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Firma Meditrans to dystrybutor wielu znanych i sprawdzonych marek w świecie stomatologii. Dostarczane urządzenia dają wysoką jakość oraz pewność i niezawodność w codziennej pracy. Oprócz urządzeń Meditrans oferuje również szereg materiałów stomatologicznych, narzędzi a także akcesoriów, dzięki którym możliwe jest kompleksowe wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego.

Kategorie

Produkty: 11

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

System EQ-VR

Cena 5 593,00 zł

Mikrosilniki endodontyczne – Systemy mechaniczne do opracowywania kanałów

W przypadku stosowania tej metody narzędzia poruszane są poprzez ruch obrotowy silnika. Prędkość obrotu narzędzi (niklowo-tytanowych) szacuje się od 150 do 1500 obrotów na minutę. Tak szybka praca determinuje częste płukanie kanału, które ma na celu usunięcie wszelkiego rodzaju pozostałości wykonywanej pracy. Jedną z najczęściej stosowanych technik przy użyciu narzędzi mechanicznych jest technika crown-down. W pierwszej kolejności opracowuje się część przykomorową, a następnie część przywierzchołkową kanału. W początkowej fazie leczenie należy odpowiednio określić ujście kanału oraz jego długość. W trakcie tej procedurze często stosowane są Endometry endodontyczne takie jak Endometr Apex Locator DTE Woodpecker DPEX V. Po wstępnym opracowaniu kanału pilnikami ręcznymi można przystąpić do leczenia z użyciem narzędzi mechanicznych. Pilniki mechaniczne w trakcie pracy mogą być bardziej podatne na złamania i zniekształcenia, dlatego ważnym jest aby minimalizując to ryzyko używać narzędzi kompatybilnych z urządzeniami, a także aby używać ich odpowiednio z instrukcją, co pewien czas weryfikując zużycie.

Jakie są najczęstsze przyczyny leczenia endodontycznego?

Leczenie endodontyczne to zabieg polegający w głównej mierze na usunięciu zawartości komory i kanału korzeniowego, a w następnej kolejności na opracowaniu kanału korzeniowego oraz jego szczelnym uzupełnieniu. Najczęstszymi przyczynami leczenia są choroby miazgi zęba wywołane próchnicą, chorobami tkanek przyzębia, urazów zębów, a także zakażeniami ogólnoustrojowymi. Leczenie endodontyczne wskazane jest również w przypadku przygotowania do leczenie protetycznego czy ortodontycznego. Wśród wielu metod preparacji kanałów bardzo popularnym jest leczenie chemo-mechaniczne. Leczenie endodontyczne mocno związane jest z używaniem narzędzi ręcznych oraz mechanicznych, które obok preparatów do płukania kanału korzeniowego stanowią podstawę powodzenia leczenia, wyłączając czynniki poza materiałowe. Niezależnie od stosowanej praktyki i wybranej metody ważne jest, aby odpowiednio często płukać opracowywaną przestrzeń. 

Urządzenia do wypełniania kanałów korzeniowych

Celem skutecznie przeprowadzonego leczenia endodontycznego jest szczelne zamknięcie systemu kanałowego zęba. Jako główne techniki obturacji podaje się boczną kondensację gutaperki na zimno, a także wszelkie metody termoplastycznego wypełniania systemu kanałowego. Jedną z takich metod jest opracowana w latach 60. XX w. metoda kondensacji pionowej ciepłą gutaperką. Pozwala ona na szczelne, trójwymiarowe wypełnienie kanału korzeniowego. Ciepła gutaperka umożliwia dokładne wypełnienie delty korzeniowej oraz kanałów bocznych. Metoda ta polega na stopniowej kondensacji podgrzanych ćwieków gutaperkowych. Zalecane jest używanie ćwieków o zwiększonej stożkowatości. Metoda iniekcyjna z kolei to metoda wstrzykiwania ciepłej gutarperki. Za pomocą strzykawki oraz specjalnej igły należy stopniowo umieszczać materiał w kanale. Jednym z urządzeń do wypełniania kanału przy pomocy gorącej termoplastycznej gutaperki jest System EQ-VR.