Materiały abrazyjne

Abrazja w stomatologii odnosi się do fizycznego ścierania powierzchni zębów w wyniku tarcia o materiały inne niż zęby. Może to być efekt niepożądany, na przykład spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale również celowy, przy usuwaniu nadmiaru kamienia nazębnego lub nadmiaru wprowadzonego materiału kompozytowego, a także przy polerowaniu, aby zredukować dyskomfort w jamie ustnej. Wymaga to użycia szerokiej gamy produktów, w zależności od potrzeb, od piaskarek, przez szczoteczki i krążki polerskie, aż po kamienie ścierne i pumeks. Głównym celem jest więc odpowiednie dopasowanie używanego materiału i jego końcowa obróbka. Twardość i szorstkość poszczególnych materiałów różnią się od siebie, a ich reakcja na rozgrzewanie podczas pracy decyduje o ich zastosowaniu do specyficznych czynności oraz pracy z określonym typem materiałów.

Kategorie

Produkty: 30

Cechy wpływające na skuteczność materiałów

Materiały stosowane w abrazji, nawet te przeznaczone do tego samego celu, różnią się między sobą charakterystykami. Niektóre z nich mają wpływ na skuteczność konkretnego działania lub komfort pracy, co jest subiektywnie oceniane przez stomatologów. Jedną z kluczowych cech jest twardość, która determinuje efekt wywierany na obrabianym materiale. Aby produkt był efektywny w ścieraniu lub polerowaniu, musi być twardszy od materiału zębnego lub obrabianego kompozytu. Wpływa to również na prędkość zużywania się produktu, oraz może być zmienna w trakcie rozgrzewania. Szorstkość ma wpływ na to jak dużo materiału jest ścieranego podczas polerowania. Grubsze ziarna tworzą grubsze zarysowania zarówno szybciej ścierając warstwy materiału, jak i tworząc bardziej szorstkie powierzchnie. Dodatkowym czynnikiem w tym jest kształt przyrządu wpływający na powierzchnię ścieralną jak i wygodę pracy.

Cele działań abrazyjnych

Istnieją cztery główne cele działań abrazyjnych i polerskich. Pierwszym i najważniejszym jest redukcja czepliwości powierzchni. Zanieczyszczenia, kamień nazębny czy osad są mniej skłonne do przylegania do poprawnie wypolerowanych zębów i uzupełnień. Drugim celem jest komfort pacjenta. Szorstkość, nierówności wypełnienia lub pozostawione rysy mogą powodować dyskomfort, zarówno podczas zgryzu, gdzie nierówność może utrudniać prawidłowe przeżuwanie, jak i przez nadmierne ścieranie się, wystając ponad ząb, czy powodując podrażnienia lub nawet skaleczenia języka. Trzecim, dość oczywistym celem, jest estetyka. Każdy element widoczny w ustach musi być rozważany pod kątem wyglądu. Ostatnim celem, mniej częstym ze względu na obecność materiałów metalicznych lub innych podatnych na korozję, jest ograniczenie pojawiania się korozji. Poprawne polerowanie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń, wydłużając żywotność wypełnienia.