Bloczki CAD/CAM

Bloczki CAD/CAM w protetyce stomatologicznej

Spektrum materiałów, jakie wykorzystywane są, do komputerowego wspomagania wytwarzania jest bardzo szerokie. Obejmują one nie tylko polimery akrylowe, ale także liczne materiały ceramiczne i kompozyty żywiczne. Bloczki CAD/CAM lub dyski CAD/CAM są używane w połączeniu z frezarką dentystyczną do produkcji ostatecznych, lub tymczasowych uzupełnień, lub szeregu części używanych w tych uzupełnieniach. Każdy materiał ma inne parametry obróbki, dlatego cały system musi być dostosowany do konkretnego materiału. Sukces leczenia protetycznego w technologii CAD/CAM zależy w pewnym stopniu od doboru materiału, ale także od wszystkich etapów leczenia: od klasyfikacji przypadku, po prawidłowe przygotowanie, precyzyjne skanowanie, planowanie i projektowanie, czego efektem jest wykonanie całkowite uzupełnienia. Dostępne w naszym asortymencie bloczki CAD/CAM stomatologiczne pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów. Wysokiej jakości produkty i akcesoria znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Bloczki CAD/CAM
Kategorie

Produkty: 39

Bloczki CAD/CAM – charakterystyka i zalety materiału, z jakiego są wykonane 

Jednym z częściej wybieranych i stosowanych przez techników materiałem do wykonania uzupełnień protetycznych jest ceramika. Istnieją różne rodzaje ceramiki dentystycznej różniącej się pod względem składu chemicznego, sposobu otrzymywania i struktury. Można je podzielić na 3 grupy: ceramikę żywiczną, ceramikę krzemianową i ceramikę tlenkową. Ich główne zalety to biokompatybilność, niska podatność na przyleganie płytki nazębnej i stabilność koloru. Możemy nakreślić wiele właściwości mechanicznych charakteryzujących materiały CAD/CAM: wytrzymałość na zginanie, odporność na naprężenia zmęczeniowe, twardość i moduł sprężystości oraz właściwości optyczne, takie jak kolor i przezierność. Materiałem najczęściej stosowanym do produkcji licówek ceramicznych jest ceramika na bazie dwukrzemianu litu, która wykazuje dobre właściwości mechaniczne dzięki swojej sprężystości, oferuje doskonałe właściwości wizualne dzięki zdolności do dobrego odwzorowania naturalnych cech zęba, a także jest biokompatybilna z sąsiadującymi tkankami jamy ustnej.

Co jest celem stosowania technologii CAD/CAM w protetyce stomatologicznej?

Obecnie w branży stomatologicznej zauważalny jest dynamiczny rozwój materiałów, wykorzystywanych w technologii CAD/CAM do wytwarzania stałych ceramicznych uzupełnień protetycznych. Celem stosowania technologii CAD/CAM w protetyce stomatologicznej jest uproszczenie oraz przyspieszenie standardowego procesu wytwórczego. Przez stale rosnące wymagania pacjentów, jak i techników w protetyce stomatologiczne standardem stało się używanie jak najtrwalszych materiałów, uzupełnienia oprócz wysokiej wytrzymałości muszą cechować się również wysoką estetyką i wytrzymałością. Wybranie odpowiedniego  materiału pozwoli na ich stosowanie w bardzo szerokim obszarze wskazań – do uzupełniania braków zarówno w odcinku przednim oraz przednio-bocznym, jak i w zakresie zębów trzonowych. Ceramika CAD/CAM jest bardzo popularna wśród stomatologii zachowawczej oraz w sytuacjach, gdzie dokonano największych zmian w praktyce klinicznej. Większość uzupełnień koronowo-mostowych jest obecnie wykonywana za pomocą CAD/CAM, często z nowych materiałów ceramicznych. Materiały ceramiczne CAD/CAM ewoluowały od tradycyjnej porcelany skaleniowej, estetycznego, ale o niskiej wytrzymałości i kruchego materiału, do szeregu materiałów o różnej wytrzymałości, sprężystości i właściwościach estetycznych, dzięki którym możliwe jest zindywidualizowanie każdego przypadku klinicznego. 

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiałów CAD/CAM?

Wybierając bloczek, należy upewnić się, że jest on wskazany dla zamierzonego typu i umiejscowienia odbudowy. Kolejnym aspektem wartym weryfikacji jest spełnianie odpowiednich wymagań dotyczących przygotowania wybranego materiału, aby mieć pewność, że miejsce dostosowane jest na odpowiednią grubość materiału. Należy pamiętać, że niektóre materiały wymagają specjalistycznych protokołów wypalania w piecu dentystycznym, a także określonych procedur polerowania. W tego typu przypadkach niezbędne jest wyposażenie w odpowiedni sprzęt i materiały potrzebne do korzystania z wybranego bloku. Bez względu na to, jaki materiał zostanie wybrany, należy upewnić się, że użycie materiału następuje zgodnie z zatwierdzonym wskazaniem i zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi wytwarzania i wykańczania. Dzięki temu Twoi pacjenci otrzymają trwałe, piękne uzupełnienia.