Kliny

Kliny stomatologiczne

Kliny to niezbędne akcesorium stomatologiczne. Zapewniają odpowiednie przyleganie matrycy do powierzchni bocznej zęba oraz pozwalają na prawidłową odbudowę punktu stycznego. Pomagają w utwierdzeniu matryc i pasków metalowych we właściwym położeniu, a ponadto w odseparowaniu przylegających do siebie zębów. Zapewniają dokładniejszą adaptację matrycy i ograniczenie traumatyzacji dziąsła. Powinny wypełniać całą przestrzeń międzyzębową, mają kształt wklęsłego trójkąta w płaszczyźnie pionowej jak też poziomej. Doskonale przekazują światło, dzięki czemu optymalizują polimeryzacją materiału wypełniającego w okolicy przydziąsłowej. W ofercie naszego sklepu Meditrans znajdziesz kliny wykonane w najwyższej jakości. Dostępne w naszym asortymencie akcesoria pochodzą od cenionych i zaufanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 19,00 zł - 497,00 zł

Produkty: 30

Jakie są rodzaje klinów stomatologicznych? 

Dostępnych jest kilka rodzajów klinów stomatologicznych. Różnią się kształtem oraz materiałem, z którego są wykonane, jednak  ich działania pozostaje takie same. W zależności od sytuacji klinicznej stosowane są różne rozwiązania. Najprostsze są kliny drewniane, które chłonąc płyn ze szczeliny dziąsłowej pęcznieją i dzięki temu poprawia się dopasowanie kształtki do brzegu ubytku. Kliny z tworzyw sztucznych mogą być przezroczyste, co umożliwia dotarcie światła lampy polimeryzacyjnej do brzegu dodziąsłowego. Przybierają też często kształty mające zapewnić lepsze utrzymanie w przestrzeni międzyzębowej, dokładniejszą adaptację matrycy i ograniczenie traumatyzacji dziąsła.

Charakterystyka klinów dentystycznych

Kliny wykonuje się z drewna lub z tworzywa sztucznego. Posiadają formę trójkątów pasującą do anatomicznego kształtu przerw międzyzębowych. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużą diastemą i po osadzeniu klina pasek nie styka się dokładnie z zębem, należy umieścić dodatkowy klin z drugiej strony. Kliny drewniane pomagają w utwierdzeniu matryc i pasków metalowych we właściwym położeniu, a ponadto w odseparowaniu przylegających do siebie zębów. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz  sprecyzowanych kolorach np. naturalnym, żółtym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim, różowym, czerwonym lub fioletowym. Ogromnym atutem jest fakt, że kliny drewniane bardzo łatwo jest stosownie przyciąć, co daje możliwość hermetycznego dociśnięcia kształtki na niemałej powierzchni, a także uniemożliwia niespodziewane wydobycie się z przestrzeni międzyzębowych.