Koferdam lateksowy

Podczas niektórych procedur stomatologicznych, istotne jest utrzymanie operowanego obszaru w stanie suchości oraz ochrona przed zakażeniem. Te warunki są trudne do osiągnięcia w środowisku jamy ustnej, głównie z powodu obecności śliny, która nie tylko zapewnia ciągłe nawilżenie, ale również rozprowadza bakterie obecne w jamie ustnej Stosowanie koferdamów lateksowych stanowi jedną z metod zapobiegania przedostawaniu się śliny do obszaru poddawanego zabiegowi, co zabezpiecza wrażliwe rejony przed wilgocią i zakażeniem, a także ułatwia pracę stomatologa. Z drugiej strony  stanowi również warstwę ochronną dla okolicznych punktów jamy ustnej w przypadku bardziej inwazyjnych działań pokroju piaskowania głębokich ubytków próchnicowych przed podrażnieniem, czy nawet uszkodzeniem przez skruszony materiał. W ofercie sklepu internetowego Meditrans dostępny są koferdamy o różnych grubościach, oraz kolorach, wyróżniających się w jamie ustnej ułatwiając koncentrację, bądź lokację ciał obcych które się pojawiły w trakcie zabiegu.

Kategorie

Produkty: 18

Jak prawidłowo stosować koferdam stomatologiczny?

Procedura użycia koferdamu jest stosunkowo prosta. Początkowo, w arkuszu lateksowym przy użyciu specjalnego dziurkacza do koferdamu, wycina się otwór na leczony ząb, a w razie potrzeby także na sąsiadujące z nim zęby. Następnie umieszcza się klamrę, która ma za zadanie utrzymać tak przygotowany materiał w odpowiedniej pozycji. Ostatecznie, arkusz jest rozciągany na specjalną ramę umocowaną wokół ust pacjenta. Dzięki temu izoluje się obszar zabiegu, co nie tylko skraca czas procedury, ale również eliminuje konieczność ciągłego osuszania obszaru oraz częstej wymiany wałeczków ligninowych.

Jakie są zalety używania koferdamu stomatologicznego?

Główną zaletą używania koferdamu w trakcie zabiegów jest ogół uproszczenia działań przygotowawczych i zapobiegawczych. Przede wszystkim zabezpiecza leczone zęby przed dostępem śliny, co zabezpiecza przed możliwym zakażeniem wrażliwych tkanek, jak i eliminuje potrzebę regularnego osuszania, co pozwala stomatologowi na skoncentrowaniu się na przeprowadzanej procedurze w pełni. Chroni błonę śluzową oraz dziąsła zarówno przed przypadkowym osunięciem się wiertła bądź innego narzędzia i zranienia, jak i przed uszkodzeniem od strony wykruszanego materiału, czy podrażnieniem przez używane w trakcie zabiegu substancje chemiczne. Dodatkowo ogranicza parowanie lusterka przez zasłanianie arkuszem przed oddechem, jak i poprawia widoczność i ułatwia skupienie przez przykrycie reszty jamy ustnej odróżniającym się, jednokolorowym materiałem. Inną istotną zaletą jest ochrona przed przypadkowym połknięciem drobnych narzędzi stomatologicznych, co jest szczególnie ważne podczas dłuższych zabiegów, gdzie używa się większej liczby przyrządów i ryzyko ich przypadkowego upuszczenia wzrasta.