Retrakcja

Dziąsła pełnią istotną rolę w zdrowiu jamy ustnej, chroniąc dolne partie zębów i utrzymując ich stabilność. Jednakże, mogą one stanowić przeszkodę w dostępie do dolnych obszarów zębów, co może być potrzebne np. do precyzyjnego odcisku większej części zęba. Mimo to, zabieg ten nie jest bardzo inwazyjny i można go odwrócić. Pomaga także w ocenie stanu normalnie zakrytych powierzchni zębów oraz zmniejsza ryzyko podrażnienia w okolicy dziąseł podczas pracy blisko nich. W ofercie sklepu internetowego Meditrans znajdziesz skuteczne akcesoria zarówno do fizycznego, jak i chemicznego wykonania tego zabiegu, pochodzące od zaufanych producentów.

Kategorie

Produkty: 20

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Expasyl kaniule zakrzywione

Cena 208,00 zł
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Expasyl kapsułki

Cena 508,00 zł
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Metody przeprowadzania retrakcji

Same metody retrakcji w zależności od głównego środka przesuwającego dziąsła od zębów. Wyróżniamy przede wszystkim retrakcję mechaniczną, oraz chemiczną, czasami łącząc obie opcje. Najbardziej bezpośrednia metoda, mechaniczna, polega na fizycznym przesunięciu tkanki dziąsła od zęba za pomocą nitki umieszczonej w szczelinie dziąsłowej. Pozwala to na większą kontrolę nad odsunięciem dziąsła, nie zapewnia jednak odpowiedniej suchości wymagając dodatkowego przygotowania przed zabiegiem. Inną metodą jest wykorzystanie preparatów w celu obkurczenia dziąsła, co skutkuje odsunięciem jego od powierzchni kory zęba. Jest ona preferowana przy delikatniejszych dziąsłach, ograniczając krwawienie i zmniejszając przesącz, ułatwiając osuszenie.

Jakie zabiegi wymagają retrakcji dziąseł?

Zabieg retrakcji, czy to mechanicznej czy to chemicznej, jest dość standardowym elementem tworzenia uzupełnień protetycznych. Przygotowanie odcisków odpowiedniej części wypełnienia wymaga dostępu do głębszej części zęba, więc odchyla się dziąsła by wyciski mogły być zebrane z odpowiednio dużej powierzchni zęba. Z innej strony potrzeba jest odchylać dziąsła dla ich bezpieczeństwa w trakcie szlifowania zęba pod koronę. Ułatwia to też większość etapów zakładania licówek, od początkowej preparacji, po końcowe cementowanie. Oczywiście pomaga to też lepiej ocenić stan zęba przy zaobserwowaniu zmian próchnicowych, zmniejszając powierzchnię ukrytą zęba. Oznacza to że pomaga to zarówno w profilaktyce, jak i wielu aspektach pracy z powierzchnią zębową.