Masy osłaniające do protetyki

Masy osłaniające do protetyki

Masy osłaniające zwane również ogniotrwałymi to jeden z podstawowych materiałów stosowanych w protetyce. W technice dentystycznej wykorzystywane są do sporządzania form odlewniczych. Stosowane są głównie do odlewania koron, mostów i protez szkieletowych. Uzyskanie odlewów o pożądanym kształcie i dokładności wymaga ścisłego przestrzegania ustalonych procedur procesu technologicznego, na każdym z etapów pracy. Jednym z elementów mających istotne znaczenie w uzyskaniu precyzyjnych odlewów są właściwości mas ogniotrwałych oraz odpowiednie przygotowanie formy odlewniczej i postępowanie z formą przed odlewem. Dostępne w naszym asortymencie masy osłaniające do protetyki pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów. Wysokiej jakości produkty znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 6,00 zł - 1 059,00 zł

Produkty: 31

Charakterystyka składu mas osłaniających

W skład mas osłaniających wchodzi proszek oraz płyn. Proszek zależnie od rodzaju masy to mieszanka krzemionki, gipsu czy fosforanów, natomiast płyn to woda z kwasami. Odpowiednie proporcje opracowane i podane przez producenta odpowiadają za twardość, wytrzymałość i dokładność masy. Niewielka zmiana proporcji płynu do proszku spowoduje większe skurczenie lub rozszerzenie końcowe metalu. Środek ogniotrwały nie uczestniczy w reakcji wiązania, ale jest niezbędny, gdyż sam gips nie jest wystarczająco odporny na wysoką temperaturę. Wszystkie masy ogniotrwałe powinny charakteryzować się: odpornością na wysoką, brakiem reakcji chemicznej ze stopami metali używanymi do odlewów, rozszerzalnością mogącą kompensować skurcz stopu występujący w trakcie jego chłodzenia, precyzją odwzorowania szczegółów anatomicznych w utworzonej formie czy drobnoziarnistością

Masy osłaniające wykorzystywane w protetyce i ich rodzaje

Materiały stosowane w gabinetach stomatologicznych oraz laboratorium protetycznym, jakimi są masy osłaniające wykorzystywane do sporządzania form odlewniczych, możemy podzielić na trzy główne rodzaje. Stosowane przy wykonywaniu lanych protez stałych lub szkieletów protez ruchomych. Wszystkie masy ogniotrwałe muszą zawierać krzemionkę jako nietopliwy wypełniacz. Masy spajane gipsem są bardzo proste do rozrobienia i łatwo rozprowadzają się w wodzie. Używane do odlewania stopów złota i do stopów nieprzekraczających temperatury topnienia 1200°C. Masy spajane fosforanami to najbardziej popularny rodzaj mas ogniotrwałych. Działają wyłącznie z dedykowanym płynem do mas oraz są odporne na działanie wysokich temperatur. Natomiast masy spajane krzemionką mogą wytrzymywać jeszcze wyższe temperatury niż w przypadku mas spajanych fosforanami. Dedykowane są pod duże odlewy i charakteryzują się niewielką ekspansją wiązania.