Lupy stomatologiczne
Lupy stomatologiczne znacząco zwiększają widoczność pola zabiegowego. Na dobrą widoczność wpływają takie czynniki jak: oświetlenie, odpowiednie ustawienie pacjenta, wyposażenie gabinetu, a także właściwa pozycja lekarza. Odpowiednio dopasowane lupy stomatologiczne powiększające zapewniają komfort pracy w powiększeniu, odpowiednią ostrość, głębie i jasność obrazu. Lupy stomatologiczne zabiegowe coraz częściej pojawiają się w gabinetach stomatologicznych, stanowiąc jeden z powszechnych sprzętów. Lupy stomatologiczne są najpowszechniej używanymi urządzeniami do powiększania. Lupy stomatologiczne powinny być dobrane tak starannie jak okulary korekcyjne. W swoim szerokim asortymencie Meditrans posiada również lupy stomatologiczne wysokiej jakości, od sprawdzonych dostawców.
Produkty: 4
Chwilowo niedostępne
Chwilowo niedostępne
Chwilowo niedostępne
Jakie są kryteria w doborze lupy stomatologicznej ?
Przy doborze lupy stomatologicznej należy zwrócić szczególną uwagę na charakter wykonywanej pracy oraz na pozycję w jakiej najczęściej pracujemy. Na tej podstawie należy przejść do konkretyzacji i indywidualizacji wyboru. Po pierwsze należy skontrolować wzrok. Każda wada wzroku lub odstępstwo powinno być uwzględnione w wyborze sprzętu. Jest to o tyle istotne, że krótko- lub dalekowzroczność ma znaczenie przy ustalenie odpowiedniej ogniskowej lupy. Powiększenie oraz ogniskowa to dwa parametry, które najbardziej w największym stopniu determinują użyteczność sprzętu dla konkretnego użytkownika. Oba są ustawione fabrycznie, dlatego powinniśmy się z nimi zapoznać w pierwszej kolejności.
Powiększenie i ogniskowa w lupach stomatologicznych
Podstawowym elementem budowy lup są soczewki. Tylko wysokiej jakości soczewki zapewniają doskonałą jakość obrazu (bez zniekształceń) pola widzenia, wierne odzwierciedlenie kolorów i dobrą ostrość, ponadto są odporne na zarysowania. Najczęstsze powiększenie występujące w lupach zawiera się w przedziale od 2 do 5x. Natomiast większość wykonywanych zabiegów wymaga powiększenia 2-3x. Większe powiększenia używane są do precyzyjnych zabiegów chirurgicznych oraz w endodoncji. Odległość robocza, inaczej ogniskowa to odległość jaką pracuje się przy pacjencie. Dobór ogniskowej należy rozpocząć od zmierzenia odpowiednich odległości. Po pierwsze w pozycji pracy, z przedramionami ułożonymi równolegle do podłogi w miejscu, w którym wykonuje się codzienną pracę. Po drugie zmierzyć odległość grzbietu nosa operatora do pola zabiegowego.
Jakie inne cechy wziąć pod uwagę w wyborze lupy ?
Poza powiększeniem i ogniskową należy zwrócić uwagę na kilka innych czynników przy zakupie lupy stomatologicznej. Ciężar lupy – producenci starają się zmniejszać ciężar sprzętu poprzez używanie lżejszych oprawek (np. tytanowych). Rozstaw źrenic – ustawienie stereoskopowe. Jest to czynność, którą należy wykonać w pierwszej fazie pracy. Kąt patrzenie i przesuwu soczewek w pionie. Taka regulacja ma zapewnić jak największy komfort pracy lekarza przy leżącym bądź siedzącym pacjencie. Ponadto można uwzględnić takie cechy jak: osłonki na soczewki, dostępność serwisu, design, wodoszczelność, dodatkowe oświetlenie. Dzięki lupom stomatologicznych poprawisz przede wszystkim pole widzenia i ostrość widzenia podczas zabiegu. Stomatologiczne lupy to bardzo przydatny sprzęt w każdym gabinecie, więc warto nabyć go już dziś!