Profilaktyka
Celem profilaktyki stomatologicznej jest zapobiegania próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Właściwa higiena pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia i zapewnia uczucie świeżości. W ramach wszelkich zabiegów profilaktycznych możemy wyróżnić następujące zabiegi profilaktyczne: skaling, piaskowanie, fluoryzacja, lakierownie oraz lakowanie. W codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej pomagają odpowiednie pasty do zębów, płukanki, nici dentystyczne oraz szczoteczki do mycia zębów. W szerokiej ofercie sklepu internetowego Meditrans można znaleźć wiele rodzajów past do zębów o zróżnicowanej zawartości minerałów (z zawartości i bez zawartości fluoru), jak również płukanki, nici dentystyczne oraz szczoteczki. Dostępne w naszym asortymencie produkty pochodzą od cenionych i renomowanych producentów.
Produkty: 285
- -21,10 zł
- -19,10 zł
Nić dentystyczna PrimaFLOSS woskowana z fluorem miętowa PTFE
- -0,50 zł
Piasek do piaskarki EMS Classic Comfort 4 butelki 300g
- -65,00 zł
Szczoteczka jednorazowa z pastą Unigloves 100 sztuk
- -11,00 zł
- -19,00 zł
Dlaczego warto poddawać się zabiegom profilaktycznym w gabinecie stomatologicznym?
Nawet najlepiej przeprowadzone leczenie stomatologiczne nie daje gwarancji zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu bez systematycznej profilaktyki i higieny jamy ustnej. Odkładanie się płytki nazębnej i tworzenie nieestetycznej warstwy kamienia nazębnego prowadzi do rozwoju próchnicy. Odpowiednio dostosowane do potrzeb Pacjenta zabiegi profilaktyczne pomagają tego uniknąć i uchronić go przed poważnymi schorzeniami. Są to różne czynności i działania, które mają zapobiec powstawaniu niepożądanych zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej. Zabiegi, jakie wykonywane są w zakresie profilaktyki zębów to: Skaling, piaskowanie, polerowanie zębów, lakierowanie fluorem, lakowanie sczelin międzyzębowych, lapisowanie zębów mlecznych.
Zabiegi skalingu, fluoryzacji oraz lakowania w profilaktyce stomatologicznej
Skaling polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Do profesjonalnego skalingu stosuje się narzędzia mechaniczne, takie jak skaler ultradźwiękowy oraz narzędzia ręczne. Po skalingu można wykonać bezbolesny zabieg piaskowania, który pomoże w usunięciu osadu na powierzchni zębów i przebarwień pochodzących ze spożywania pokarmów i napojów. Fluoryzacja zębów, czyli powlekanie zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Fluor to pierwiastek, który ma działanie wzmacniające szkliwo, przez co skutecznie przeciwdziała próchnicy zębów. Najczęściej nakłada się go w postaci, lakieru, żelu lub pianki. Lakowanie to szybki, skuteczny i bezbolesny sposób zapobiegania rozwojowi próchnicy. Wszelkie bruzdy oraz zagłębienia w zębach są wypełniane specjalnym materiałem ochronnym, dzięki czemu nie osadzają się w nich resztki jedzenia i nie dochodzi do rozwoju próchnicy.
Jak bardzo ważna jest codzienna profilaktyka zębów?
Poza zabiegami, które wykonują specjaliści, ważne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej w warunkach domowych. Codzienna, staranna i systematyczna higiena jamy ustnej pozwala zapobiegać próchnicy, pomaga zwalczać nadwrażliwość zębów lub hamuje rozwój chorób przyzębia. Na pierwszą linię walki z próchnicą i chorobami przyzębia wystawione jest szczotkowanie. Powinno się myć zęby pastą z fluorem po każdym posiłku min. 2 razy dziennie po 2-3 minuty. Uzupełnieniem szczotkowania powinno być płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą preparatów do higieny i profilaktyki jamy ustnej. Rodzaj szczoteczki, pasty oraz dodatkowych środków czyszczących należy uzgodnić z lekarzem specjalistą. Regularne przeglądy zębów oraz zabiegi usuwania kamienia i osadu nazębnego to podstawa zdrowego uśmiechu. Profesjonalne czyszczenie zębów jest zalecane, minimum, co 6 miesięcy.