Pilniki typ H

Ze względu na potrzebę przedostania się do głębi zęba, oraz zebrania i skruszenia zakażonej miazgi wewnątrz pilniki stomatologiczne są jednymi z podstawowych narzędzi przy leczeniu endodontycznym. Aby sprostać specyficznym potrzebom wytworzonym przez warunki tworzone podczas opracowywania pilniki podzieliły się na kilka osobnych typów, specjalizującym się w osobnych etapach zabiegu. Pilniki typu H, inaczej zwane Hedstroema. Wykorzystywany przy zgłębianiu już rozpoczętego kanału posiada największą dostępną ilość rozmiarów ze wszystkich typów pilników, nie licząc również pochodnego od niego typu S. W sklepie internetowym Meditrans pilniki te są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i długości, jak i więcej niż jednym materiale, od zaufanych producentów.

Kategorie

Specyfika pilników stomatologicznych typu H

Pilnik Hedstroema, znany jako typ H, jest wytworzony poprzez precyzyjne frezowanie drutu o przekroju okrągłym. Ta zaawansowana technologia produkcji pozwala na uzyskanie wyjątkowo ostrych i precyzyjnych krawędzi tnących. Pilnik ten charakteryzuje się przekrojem w kształcie spadającej kropli lub odwróconego przecinka, co jest zgodne ze standardem ISO, gdzie oznaczony jest jako znak koła. Jest to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi do opracowywania kanału zębowego i usuwania zębiny korzeniowej, przy wstępnym poszerzeniu kanału stożkowo Należy jednak zwrócić uwagę na jego skłonność do łamania, co stanowi jedną z głównych wad tego typu pilnika. Niekoniecznie się nadają jednak w przypadku bardzo wąskich, czy bardziej zakrzywionych kanałów. Dostępne są w standardowej wersji ze stali nierdzewnej, lecz dostępna jest jeszcze wersja NiTi ze stopu niklowo-tytanowego. Stop ten zapewnia większą elastyczność pozwalając na skuteczniejsze opracowywanie mniej prostych kanałów, jak i zmniejszenie deformacji po zabiegu. Dodatkowo są bardziej odporne na korozję, jak i mają większą biozgodność od narzędzi stalowych. Jednak są też ich wady, mianowicie większa skłonność do złamania spowodowana umożliwieniem operowania na bardziej zgiętych kanałów, oraz mniejsza skuteczność skrawania zębiny od narzędzi stalowych.

Dostępne rozmiary pilników stomatologicznych typu H

W sklepie internetowym Meditrans zapewniony jest dostęp do pilników od różnych zaufanych i renomowanych producentów (Proclinic, VDW, Mani, Poldent czy DentsplyMaillefer), umożliwiając kierowanie się zarówno po doświadczeniu jak i preferencjach klienta, pozwalając na nabycie wszelakich potrzebnych rozmiarów w jednym miejscu. Pomiędzy dostępnymi pilnikami dostępne są długości narzędzi od 21 do 31mm, jak i rozmiary od 08, aż do 140 przy największych modelach. Uchwyt zapewnia łatwą rozpoznawalność używanego rozmiaru, podczas gdy długość jest nadrukowana na boku. Dodatkowa miarka milimetrowa naznaczona na drucie pilnika pozwala sprawdzać długość użytkowaną wewnątrz zęba, oraz w połączeniu z endometrem kontrolować która część kanału jest piłowana bez niepotrzebnego uszkadzania zdrowych elementów tkanki.