Izolatory stomatologiczne - e-meditrans.pl

Podana kategoria obejmuje izolatory stomatologiczne wykorzystywane w gabinetach i klinikach stomatologicznych oraz laboratoriach protetycznych. Izolatory stomatologiczne wykorzystywane są podczas wykonywania protezy, w momencie gdy potrzeba oddzielić dwa materiały. Dobór rodzaju materiału izolacyjnego zależy od tego, czy będzie on używany do gipsu czy do metali. Materiały te bywają stabilizowane środkami bakteriobójczymi i bakteriostatycznymi, by uniemożliwić rozwój drobnoustrojów na powierzchni i wewnątrz preparatów. Dostępne w naszym asortymencie izolatory stomatologiczne pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów. Sprawdzone materiały można odnaleźć na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 18,00 zł - 260,00 zł

Produkty: 16

Izolatory stomatologiczne – materiały stosowane do gipsu i metali

Izolatory stomatologiczne  mogą być używane do gipsów czy metali.  Materiały wykorzystywane w pracy z gipsami można podzielić na: wodę, wodny roztwór mydła, szkło wodne, materiały błonotwórcze, preparaty silikonowe, oliwę, wazelinę. Natomiast  materiały izolacyjne wykorzystywane przy metalach to: talk, sproszkowana kreda, sadze, tlenki metali używanych w pracy czy oliwa. Woda jako izolator do gipsu wnika w porowatości wycisku gipsowego i utrudnia połączenie się z gipsem modelowym. Aby odizolować gips, należy go moczyć w wodzie do momentu aż woda przestanie być wchłaniana. Wodny roztwór mydła jest lepszym izolatorem niż sama woda, gdyż warstwa mydła zakleja pory gipsu, woda zaś wsiąka do wycisku. Szkło wodne to wodny roztwór krzemianu sodu lub potasu. Stosowane jest do powlekania modeli gipsowych w celu ich utwardzenia; do izolowania form gipsowych przed wprowadzeniem akrylu.

Charakterystyka materiałów błonotwórczych

Materiały błonotwórcze służą do izolowania gipsu od masy akrylowej, ceramiki oraz kompozytów, a także gipsu od gipsu. Mogą być zbudowane na bazie kazeiny lub na bazie soli kwasu algowego (wodne roztwory alginianu sodu, potasu, amonu) z dodatkiem środka bakteriostatycznego. Rozpuszczony w wodzie alginian w kontakcie z powierzchnią gipsu, wchodzi w reakcję z jonami wapnia tworząc nierozpuszczalny alginian wapnia Zadaniem ich jest wygładzenie powierzchni gipsu i utworzenie warstwy izolującej, która zapobiega wnikaniu monomeru w głąb modelu gipsowego oraz przenikaniu wody do polimeryzującej masy akrylowej od strony formy gipsowej. Powierzchnia gipsu w czasie powlekania izolatorami błonotwórczymi powinna być ciepła ok. 40 stopni, ale sucha. Należy unikać pokrywania izolatorem zębów akrylowych i części metalowych protezy.