Wytrawiacze stomatologiczne

Wytrawianie szkliwa zębów to jeden z podstawowych zabiegów stosowanych w stomatologii zachowawczej. Ma ono na celu przygotowanie szkliwa zębów do zabiegu  przyjęcia kleju czy nakładania kompozytów podczas wypełniania. Wytrawiacze zwiększają przyczepność i utrzymanie uzupełnień stomatologicznych. Wytrawiacz stomatologiczny, poza funkcją spajającą, służy też do ochrony wrażliwego szkliwa przed powstawaniem niebezpiecznych szczelin brzeżnych, przez które mogłyby przedostawać się bakterie oraz resztki niestrawionego pokarmu, wywołujące próchnicę. Dostępne w naszym asortymencie wytrawiacze stomatologiczne pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Wysokiej jakości produkty znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 5,00 zł - 527,00 zł

Produkty: 36

Charakterystyka zabiegu wytrawiania zębów

Wytrawianie szkliwa to niezbędny element zarówno podczas wykonania wypełnień chemo- czy światłoutwardzalnych, jak i laków szczelinowych lub ortodontycznych aparatów stałych. Wspomaga zachowanie szczelności i umożliwia ścisłe przyleganie wypełnienia do szkliwa, zapobiegając tym samym rozwojowi ognisk próchnicy oraz jej nawrotom, a także oddziaływaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak gwałtowne zmiany temperatury, bakterie czy drobnoustroje. Proces wytrawiania szkliwa sprawia, że jego powierzchnia staje się bardziej chropowata i można precyzyjnie oraz trwale przymocować różnego rodzaju wypełnienia kompozytowe czy amalgamatowe. Wytrawiacz dynamicznie wchodzi w reakcję z tkanką, umożliwiając sprawne przeprowadzenie zabiegu i uzupełnienie ubytku. Wytrawianie szkliwa powoduje powstanie mikroskopijnych zagłębień, a samo szkliwo staje się chropowate i matowe.

Charakterystyka materiałów wypełnieniowych

Wypełnienie ma na celu odtworzenie tkanek zęba, które mogły powstać w wyniku próchnicy, urazów mechanicznych lub rekonstrukcji wynikającą z potrzeb ortodontycznych czy protetycznych. Współczesna stomatologia dysponuje szeregiem nowoczesnych rozwiązań materiałowych, które nie tylko pomagają przywrócić funkcję zęba w jamie ustnej, ale także pozwalają uzyskać wysoce zadowalające walory estetyczne, jak kształt i kolor, co sprawia, że wypełnienie jest niezauważalne. Wśród dostępnych materiałów wypełnieniowych znajdują się Glassjonomery, Amalgamaty, Kompomery, Wypełnienia tymczasowe, kompozyty chemoutwardzalne oraz kompozyty utwardzane światłem lampy polimeryzacyjnej. Różnorodność materiałów wypełnieniowych daje możliwość pracy jednoetapowej, a także pracy wieloetapowej odbudowy każdej warstwy tkanki zęba. 

Kiedy stosujemy wypełnienie tymczasowe?

Zabezpieczenie ubytku materiałem tymczasowym zazwyczaj stosowane jest w sytuacji niemożności założenia wypełnienia ostatecznego lub w sytuacji rozłożenia leczenia kanałowego na kilka wizyt u dentysty. Materiał tymczasowy, inaczej fleczer, zakładany jest w sytuacji, gdy nie można uzyskać optymalnych warunków założenia odpowiedniego wypełnienia kompozytem światłoutwardzalnym. Ważnym etapem leczenia endodontycznego jest tymczasowe, prowizoryczne zamknięcie otworu trepanacyjnego. Fleczer jest całkowicie bezpieczny dla dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Skład nie ma negatywnego wpływu na tkanki zęba ani na organizm pacjenta. To nowoczesne środki, które znacząco ułatwiają pracę lekarza i poprawiają komfort pacjenta, dlatego nie może ich zabraknąć w żadnym gabinecie.