Piaskowanie

Prawidłowa profilaktyka i higiena jamy ustnej pozwalają uniknąć drogich zabiegów w przyszłości. Obok codziennej profilaktyki istotnym elementem utrzymania odpowiedniego środowiska jamy ustnej są zabiegi gabinetowe, takie jak piaskowanie i skaling. Piaskowanie to skuteczna metoda usuwania płytki nazębnej, która oprócz nadawania zębom estetycznego wyglądu pomaga w przeciwdziałaniu chorobom próchniczym i parodontozie. Uzupełnieniem domowej higieny jest między innymi piaskowanie, którego istotą jest usunięcie przebarwień i nalotów zębowych, głównie płytki nazębnej ze szkliwa, jak i z trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych. Wysoki komfort pracy możliwy jest dzięki używaniu najwyższej jakości sprzętów i materiałów. W firmie Meditrans dbamy o jakość dostarczanych materiałów do wszystkich naszych klientów.

Kategorie
Filtruj
  • 69,00 zł - 1 933,00 zł

Produkty: 27

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

CoJet Sand 3 x 40g

Cena 328,00 zł
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Czym charakteryzuje się zabieg piaskowania ?

Zabieg piaskowania często wykonuje się ze skalingiem, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego. Usunięcie bakteryjnej płytki nazębnej ochroni zęby przed jego powstaniem. Do usunięcia osadu używa się zawiesiny z zawartością drobnocząsteczkowej substancji czyszczącej, którą pod wysokim ciśnieniem kieruje się na zęby. Substancja ta nazywana jest piaskiem stomatologicznym. Piasek do piaskarki stomatologicznej wykorzystywany w zabiegu powinien być na tyle twardy, aby skutecznie radzić sobie z osadem oraz na tyle delikatny, aby nie zniszczyć struktury szkliwa. Najczęstszymi składnikami piasku są: cząsteczki wodorowęglanu sodu oraz glicyna. Sam posmak tych substancji sprawia, uczycie dyskomfortu wśród pacjentów, dlatego wzbogaca się go o substancje smakowe, np. Piasek do piaskarki EMS Classic Comfort 40 μm produkowany jest w smakach: Cherry, Lemon, Mint i Neutral.

Zabieg piaskowania – naddziąsłowa a poddziąsłowa

Piaskowanie dzieli się na naddziąsłowe i poddziąsłowe. W przypadku pierwszego zabiegu usuwa się osad z elementu zęba, który znajduje się powyżej linii dziąsła. W piaskowaniu naddziąsłowym stosuje się piasek o stosunkowo twardszych cząsteczkach, aby pozbyć się nawet najbardziej masywnych przebarwień. Zabieg ten nie jest niebezpieczny i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Nadmiar zawiesiny usuwany jest za pomocą ssaka, a po zabiegu zęby poleruje się gumkami i szczotkami. Po wykonaniu wszystkich zabiegów często zalecana jest jeszcze fluoryzacja. Piaskowane poddziąsłowe polega na eliminacji osadu z okolic kieszonek zębowych. Dziąsło jest bardzo wrażliwe na ból oraz mocno ukrwione, dlatego do tego zabiegu używa się bardzo miękkiego piasku – najczęściej jest to glicyna. W tym przypadku nie poleruje się powierzchni zębów.

Piaskowanie zębów - o czym należy pamiętać przed i po zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić wywiad, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania wykonania oczyszczania zębów z osadu. Do przeciwwskazań zalicza się: stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, alergię na sodę lub inne składniki stosowane w trakcie zabiegu, zaburzenie czynności płuc, owrzodzenie narządów układu pokarmowego, rany i bolesności błon śluzowych jamy ustnej. Po zabiegu warto pamiętać o specjalnej diecie dla pacjentów. 48 godzin po zabiegu pacjent powinien spożywać wyłącznie produkty białe, unikając takich artykułów jak: wino, kawa, buraki itp. W tym czasie istnieje jeszcze ryzyko wystąpienia przebarwień. Piaskarki oraz wszelkie materiały i preparaty potrzebne w zabiegu piaskowania można znaleźć na stronie sklepu internetowego firmy Meditrans.