Leczenie zębów mlecznych

Występowanie dwóch zestawów zębów w życiu człowieka często prowadzi do niedoceniania znaczenia pierwszego zestawu - zębów mlecznych. Z powodu ich tymczasowego charakteru, dbałość o nie bywa traktowana mniej poważnie, a problemy z nimi związane są często bagatelizowane lub odkładane jako niepotrzebny wydatek. Choć to podejście może wydawać się na pierwszy rzut oka uzasadnione, jest ono błędne. Prawidłowa opieka nad zębami mlecznymi ma istotne znaczenie zarówno dla fizycznego, jak i psychicznego rozwoju dziecka, a ich utrzymanie w dobrym stanie do momentu naturalnej wymiany na zęby stałe jest niezwykle ważne. Pełen zestaw zębów mlecznych chociażby zapewnia poprawny rozrost szczęki i żuchwy, jak i ogranicza możliwe odchylenie wyrostu zębów stałych kiedy naturalnie zaczynają wymieniać mleczaki. Sama dbałość o nie jest o tyle ważna że zęby mleczne mają nieregularną powierzchnię, jak i cieńsze szkliwo w porównaniu do zębów dorosłej osoby, co sprzyja powstawaniu próchnicy. Produkty w ofercie sklepu internetowego Meditrans były sprawdzone pod kątem stosowania u dzieci i gwarantują wysoki standard jakości od zaufanych producentów.

Kategorie

Produkty: 7

Próchnica - główny przeciwnik zębów mlecznych

Próchnica w przypadku dzieci ma bardzo podstępny przebieg. Słabsze szkliwo zęba jest poważnym problemem, ponieważ dopuszcza do rozwoju próchnicy pod sobą. Powoduje to brak widocznego rozwoju, nie dając również dyskomfortu przez co początkowe stadium jest proste do przeoczenia. Niestety, w momencie kiedy ból spowodowany próchnicą staje się odczuwalny jest wysokie prawdopodobieństwo że choroba dotarła już do miazgi zęba, wymuszając niekomfortową operację leczenia kanałowego. Oznacza to że mały pacjent pojawia się dopiero w gabinecie z zaawansowanym zakażeniem miazgi zęba, oraz poważnym bólem, co w połączeniu z nieprzyjemnym operowaniem na zębie może zrazić do dentystów na wiele lat. Trzeba również pamiętać że próchnica jest chorobą zakaźną, więc stawia to w zagrożeniu nie tylko pozostałe zęby mleczne, ale i świeżo wychodzące zęby stałe, które będą stanowiły jeszcze większy problem jeśli zostaną zakażone. Daje to kolejny powód poprawnego dbania o zęby mleczne, oraz kontrole w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia.

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Jak było wspomniane w poprzednim akapicie próchnica może dać o sobie znać dziecku dopiero w momencie jak przejdzie już głęboko atakując wnętrze i powodując zapalenie miazgi zębowej. Jak zdarza się i kompletnie bezobjawowe, u dzieci częściej się pojawia wariant objawowy, cechujący się opuchniętym dziąsłem, oraz ból w przypadku interakcji z zębem czy to fizycznie, czy termalnie. W takiej sytuacji powierzchowne opracowywanie zęba nie będzie już skuteczne, a potrzebne będzie leczenie kanałowe. Skupia się ono na otwarciu zęba dając dostęp do zakażonej miazgi, odkażenie i usunięcie jej, po czym sztuczne wypełnienie wnętrza zęba by zachować jego trwałość. W porównaniu do tego samego leczenia zębów stałych osoby dorosłej najlepiej jest częściej kontrolować jego stan. Oczywiście nie jest to jedyny powód takiego leczenia, wystarczy chociażby fizycznie uszkodzić ząb, np. ułamując go odsłaniając wrażliwą miazgę, co gwarantuje zdecydowany dyskomfort jeśli się nie podejmie działań opatrunkowych.