Alginaty

Alginaty

Jednymi z częściej stosownych mas w stomatologii i protetyce są alginaty. Popularność, jaką przez lata zdobył materiał, zawdzięcza w dużej mierze cenie adekwatnej do jakości. Masy alginatowe to hydrokoloidalne materiały wykorzystywane do wykonywania wycisków. Choć protetyka oferuje inne rozwiązania do pobierania wycisków, masy alginatowe są wciąż powszechnie stosowane. Charakteryzują się łatwością swobodnego układania się w jamie ustnej pacjenta, dzięki czemu równie łatwo nimi manipulować. Zawiesinę z masy alginatowej sporządza się z odpowiedniej ilości proszku, który po zmieszaniu z wodą tworzy elastyczną materię o krótkim czasie wiązania. Dostępne w naszym asortymencie alginaty pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Wysokiej jakości produkty znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Profesjonalne Alginaty - e-meditrans.pl
Kategorie
Filtruj
  • 17,00 zł - 1 493,00 zł

Produkty: 17

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Exaflex Putty 5-5

Cena 1 784,00 zł Brutto
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Pluralgin Super

Cena 22,00 zł Brutto

Charakterystyka mas alginatowych

Masy alginatowe uważane są za jedne z najpopularniejszych materiałów wyciskowych, gdyż łatwo je przygotować do wycisku, wymagają niewielkiej liczby narzędzi, po związaniu są elastyczne. Za pomocą alginatów wykonuje się m.in. wyciski na modele diagnostyczne, wstępne wyciski przy bezzębiu w celu wykonania łyżek, wyciski na modele robocze do protez częściowych, osiadających i szkieletowych, aparatów ortodontycznych, szyn ortopedycznych, ochraniaczy jamy ustnej dla sportowców, wyciski na modele zębów przeciwstawnych. Materiały te posiadają przyjemny zapach (produkty te możemy spotkać o zapachu jagód, pomarańczy czy też cytrynowym). Masy alginatowe mają małą wytrzymałość mechaniczną, dosyć dużą elastyczność, w związku z tym wyciski alginatowe muszą być podparte w całości ścianami łyżki. Ze względu na krótki okres plastyczności nie nadają się do pobierania wycisków czynnościowych.

Sposób użycia mas alginatowych

Masy alginatowe najczęściej występują w postaci proszku w szczelnie zamykanych pojemnikach, workach z folii metalowej. Elastyczna masa alginatowa zostaje wprowadzona do jamy ustnej pacjenta za pomocą dopasowanej łyżki wyciskowej, a po upływie minuty, delikatnie wyjęta i szczelnie zapakowana.  Nie poleca się stosowania mas alginatowych do wykonywania wycisków do protez stałych - koron, wkładów, mostów. Należy z początku wstrząsnąć pojemnikiem z proszkiem przed otwarciem (by wymieszać składniki i spulchnić zawartość), następnie wsypać określoną przez producenta ilość proszku do właściwej ilości ciepłej wody. Następnym krokiem będzie szybkie wyrobienie masy, po czym można przejść do wykonania wycisku. Po wyjęciu wycisku z jamy ustnej oraz dokładnym opłukaniu go pod bieżącą wodą szybko wykonać model gipsowy. Ostatnim krokiem będzie oddzielenie masy alginatowej odpowiednim izolatorem od gotowego modelu.