Cementy cynkowo-fosforanowe

Cementy cynkowo-fosforanowe są to jedne z najbardziej popularnych cementów stosowanych w stomatologii. Dawniej był używany do cementowania prawie wszystkich uzupełnień protetycznych. Cement cynkowo-fosforanowy optymalnie wiążący jest przeznaczony do ostatecznego mocowania koron mostów i wkładów (również z tlenku cyrkonu), ruchomych części aparatów ortodontycznych, sztyftów i śrub w odbudowie zrębów oraz jako podkład pod wszystkie materiały wypełniające lub jako tymczasowe wypełnienie. Po wielu latach zastosowań klinicznych cementy nadal pozostają materiałem wybieranym w wielu gabinetach stomatologicznych i spełniają oczekiwania lekarzy pod względem relacji jakości do ceny oraz łatwości użycia. Cementy cynkowo-fosforanowe w naszej ofercie pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów, co gwarantuje ich wysoką jakość.

Kategorie
Filtruj
  • 28,00 zł - 161,00 zł

Produkty: 9

Zastosowania cementów cynkowo-fosforanowych

W skład cementu wchodzi tlenek cynku z dodatkiem tlenku magnezu i barwników. Płyn jest wodnym roztworem kwasu fosforowego, buforowanym jonami aluminium i cynku, aby zapewnić wolny przebieg reakcji wiązania podczas mieszania. Materiał jest odporny na ściskanie. Cementy cynkowo-fosforanowe mogą być stosowane jako podkład pod wszystkie materiały wypełnieniowe (amalgamaty, kompozyty). Zastosowanie znajdują również przy mocowaniu koron i mostów na implantach czy ruchomych części aparatów ortodontycznych. Materiał zachowuje swoje wymiary, dzięki czemu nie kurczy się, a wynikiem tego jest niepowstawanie szpar przy krawędziach. Wadą tego materiału jest niskie pH, które dopiero po 48 godzinach wzrasta do obojętnego. Uzupełnienie osadzone na tym cemencie może być trudne do zdjęcia.

Właściwości fizyczne cementów cynkowo-fosforanowych

Materiał ten cechuje się sporą odpornością na ściskanie, a także daje on możliwość wypracowania niezwykle cienkiej warstwy. Cement wiąże w jamie ustnej w ciągu 5-9 minut od rozpoczęcia mieszania, dzięki zwiększonemu stosunkowi proszku do płynu, szybszemu wprowadzani proszku do płynu, wyższej temperaturze płytki. Zakładanie cementu powinno nastąpić tuż po zamieszaniu, gdyż odłożenie może spowodować zwiększenie grubości warstwy oraz niewłaściwe usytuowanie uzupełnienia. Cement jest lepki oraz wyróżniają go dobre właściwości mechaniczne. Jego grubość warstwy wynosi od 20 do 40 mikrometrów. Związany materiał ma niską rozpuszczalność i wysoką kwasowość (po 48 godzinach dochodzi do prawie neutralnego). Materiały potrzebują większej ilości czynności w trakcie cementowania, czyli wytrawiania powierzchni oraz uzupełniających systemów wiążących.