Formówki stomatologiczne

Formówki stomatologiczne

Formówki stomatologiczne przeznaczone do zakładania pasków przy wypełnianiu ubytków na powierzchni stycznej zęba. To niewielkie, metalowe kształtki ze stali nierdzewnej, wykorzystywane na szeroką skalę między innymi podczas zabiegów odbudowy zęba i wypełnienia kompozytowego czy wypełniania ubytków. Odpowiednie formówki stomatologiczne pomagają w odpowiednim uformowaniu wypełnienia tak, by było ono estetyczne oraz oferowało możliwość przywrócenia odpowiedniej funkcjonalności zęba. Zapewniają dobre dopasowanie do pasków różnych rozmiarów oraz wymaganą stabilność i naciąg. Dostępne w naszym asortymencie formówki stomatologiczne najwyższej jakości pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów. Wszystkie te produkty znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 13,00 zł - 3 024,00 zł

Produkty: 124

Z czego zbudowana jest formówka stomatologiczna?

Formówka jednościenna zbudowana jest z pary ramion i napinacza, a także z metalowego paska, który ma na końcach otwory do zamocowania paska do odbudowy. Ramiona zwieńczone są śrubą, po której przemieszcza się nakrętka przekształcająca powierzchnię obejmowaną przez pasek aż do momentu, w którym zamknie się on na zębie. Aby unieruchomić pasek w przestrzeni międzyzębowej, należy użyć np. klina drewnianego. Ten typ formówki mieści w swoim składzie stabilizujące pierścienie krótkie oraz długie, jak również wymodelowane, cienkie metalowe paski otrzymywane w trzech rozmiarach. Pierścienie montuje się przy użyciu kleszczy służących do ich instalowania. Formówki pierścieniowe z napinaczem wykonane są z dwóch przemieszczanych względem siebie części o szerokości 0,5 cm: chwytaka, pokrętła blokującego i napinacza śrubowego z nakrętką. W formówce montuje się pasek metalowy lub poliestrowy gładki, uformowany, ze sprofilowanym uwypukleniem czy też dziurkowany. Pasek całkowicie otacza ząb w charakterze pierścienia.

Zastosowanie formówek stomatologicznych

To narzędzia służące do profesjonalnej rekonstrukcji punktów stycznych. Mogą także być stosowane do odbudowy zębów stosując różnego typu materiały wypełniające. Ponieważ ubytki zębowe mają różny charakter, również same formówki stomatologiczne różnią się między sobą. Wyróżnia się formówki częściowe, uniwersalne, prawne i lewe ze względu na stronę, ze ścianką lub bez. Formówki częściowe przeznaczone są dla zębów trzonowych lub przedtrzonowych. Formówki stomatologiczne dzielą się na proste i złożone. Do formówek prostych należą paski celuloidowe, a także wszelkiego rodzaju kształtki odbudowujące koronę. Istnieją dwa systemy formówek złożonych. Tradycyjne formówki stomatologiczne złożone pierścieniowe (wielościenne) wymagają użycia napinacza Tofflemire’a, Nystroma lub Ivory’ego. Niektóre paski pierścieniowe mają wbudowany mechanizm dociskający go do zęba. Do formówek sekcyjnych, czyli jednościennych, należy używać pierścieni. Poliestrowe paski do leczenia ubytków V klasy. Matryce zapewniają uzyskanie odpowiedniego naprężenia bez utraty kształtu W sklepie Meditrans znajdziesz formówki stomatologiczne najwyższej jakości.