Woski specjalne
Woski dentystyczne
Woski stosowane są w wielu dziedzinach, zarówno w laboratorium protetycznym, jak i w warunkach klinicznych. Są mieszaniną różnych składników: żywicy i wosków naturalnych oraz syntetycznych, klejów roślinnych, tłuszczy, kwasów tłuszczowych, oleju, barwników. Woski, aby były użyteczne, muszą charakteryzować się określonymi paramentami fizycznymi jak elastycznością, plastycznością, twardością i lepkością. Woski wykorzystywane są w pracach dentystycznych do tworzenia odlewów, modelowania, wykonywania wycisków, ułatwiają również pracę przy rejestracji zwarcia z zastosowaniem odpowiednich produktów do rejestracji. Dostępne w naszym asortymencie woski pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów.
Produkty: 57
- -40,00 zł
Charakterystyka wosków dentystycznych
Woski dentystyczne możemy podzielić na trzy grupy. W Woskach modelowych wyróżniamy: modelowy (czerwony, różowy, żółty, biały), wosk używany do formowania płyty protezy, a także wosk odlewowy (zielony, czarny, granatowy). Kolejną grupą są Woski pomocnicze: Wosk typu pudełkowego i woski użytkowe, Wosk kleisty (żółty), Wosk do pobierania wycisków czynnościowych, Wosk do ustalania zwarcia. Ostatnią grupą są Materiały wyciskowe: Wosk korekcyjny, Wosk zgryzowy. Woski powiększają swoją objętość ze wzrostem temperatury, kurczą się, gdy temperatura spada. Woski mają najwyższy współczynnik rozszerzalności termicznej ze wszystkich materiałów stomatologicznych. W dolnym zakresie temperatur część składników ulega upłynnieniu, wosk ma wówczas pewną plastyczność. Wraz ze wzrostem temperatury coraz więcej składników ulega upłynnieniu, wosk staje się płynny. Woski ułatwiają również pracę przy rejestracji zwarcia z zastosowaniem odpowiednich produktów do rejestracji.
Gdzie i w jakim celu wykorzystuje się wosk protetyczny?
To tymczasowy materiał, który odtwarza anatomiczny kształt korony zęba, podstawy lub ramy protezy. Następnie są one zastępowane przez główny materiał - metale i ich stopy, ceramikę lub plastik. Służą do modelowania podstaw protez ruchomych, aparatów ortodontycznych i pojedynczych łyżek, do wykonywania baz woskowych z wałkami zgryzowymi. Odpowiednia grubość płytek wosku zapewnia bardzo precyzyjne wyciski, aby najdokładniej oddać rejestrację zgryzu. Materiał składa się z mieszanki wosków roślinnych, mineralnych i aluminiowego proszku, przez co materiał utrzymuje wysoką temperaturę przez dłuższy czas, co pomaga w zachowaniu stabilności kształtu. W zależności od procentowej zawartości poszczególnych substancji masy woskowe mogą mieć różną plastyczność, twardość, rozszerzalność cieplną, temperaturę topnienia i zestalenia oraz lepkość.