Pedodoncja - Stomatologia dziecięca

Pedodoncja stomatologiczna to dziedzina skupiająca się na profilaktyce chorób oraz leczeniu zębów u dzieci. Potrzeba wyróżnienia jej spośród pozostałych obszarów stomatologii spowodowana jest znacznymi różnicami uzębienia, jak i warunków panujących w środowisku jamy ustnej dzieci i dorosłych. W najmłodszych latach życia przyjmowanych jest najwięcej nawyków, stąd przekazywanie małym pacjentom wiedzy na temat odpowiedniej higieny jamy ustnej jest istotnym elementem w procesie kształtowania u nich świadomego podejścia do dbałości o zdrowie uzębienia. Dodatkowo pracując z dziećmi warto dysponować narzędziami, które pomogą zachęcić małego pacjenta do wizyt w gabinecie oraz procesu leczenia. Do grupy produktów, jakie gromadzi w swoim arsenale stomatologia dziecięca należą więc między innymi narzędzia i akcesoria, umożliwiające leczenie zębów mlecznych oraz stałych czy produkty wspierające profilaktykę próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej u dzieci. 

Kategorie
Filtruj
  • 6,00 zł - 1 020,00 zł

Produkty: 93

Jakimi aspektami zajmuje się stomatologia dziecięca?

Poza zabiegami związanymi z leczeniem zębów u dzieci (zarówno mlecznych, jak i stałych), jednym z obszarów, na który w stomatologii dziecięcej (pedodoncji) położony jest główny nacisk, stanowi profilaktyka, obejmująca szereg działań zmierzających do zapobiegania problemom mogącym występować w jamie ustnej dziecka. Wśród podstawowych profilaktycznych zabiegów stomatologii dziecięcej wymienia się m.in. procedury fluoryzacji, lakowania, czy lakierowania zębów. 

Fluoryzacja to proces nakładania na powierzchnię zębów preparatu, w postaci lakieru, żelu lub pianki, zawierającego duże ilości fluoru. Przeciwdziałanie próchnicy przez fluor polega na ograniczaniu wpływu bakterii próchnicowych na strukturę szkliwa oraz hamowaniu procesu jego demineralizacji. Jedną z możliwości przeprowadzenia fluoryzacji zębów jest ponadto umieszczenie preparatu remineralizującego na specjalnej łyżce, aby po włożeniu jej do jamy ustnej pacjenta produkt został rozprowadzony po całej powierzchni uzębienia. Ze względu jednak na to, iż wspomniane łyżki muszą pozostawać w ustach dziecka nawet do kilkunastu minut, wykonywanie tego zabiegu zaleca się u dzieci mających minimum 8 lat.

Lakierowanie polega na powlekaniu zębów specjalistycznym lakierem zapewniającym wzmocnienie zębów i uodparniającym je na działanie próchnicy. Warto podkreślić, że procedura ta jest całkowicie bezbolesna i nie powoduje przebarwień zębów. Lakierowanie jest szczególnie skutecznym rozwiązaniem w profilaktyce próchnicy oraz w przypadku zębów charakteryzujących się nadwrażliwością. Częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu powinna być dostosowana do indywidualnych skłonności uzębienia pacjenta do rozwoju próchnicy.

Lakowanie natomiast jest procedurą polegającą na uszczelnianiu bruzd i anatomicznie występujących zagłębień, obecnych na powierzchni zębów (zarówno mlecznych, jak i stałych) za pomocą specjalistycznego laku. Z uwagi na to, że bakterie odpowiadające za rozwój próchnicy intensywniej namnażają się na nierównych powierzchniach zębów, wypełnianie i wygładzanie takich przestrzeni zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy. Lakowanie jest szczególnie zalecane u pacjentów o podwyższonym ryzyku wystąpienia próchnicy. Wskazana jest wówczas jak najwcześniejsza aplikacja uszczelniacza (laku) - niedługo po zakończeniu procesu wyrzynania się zęba, gdy tylko powierzchnia okluzyjna staje się dostępna dla przeprowadzenia procedury.

Jak zachęcić dziecko do wizyt u stomatologa?

W praktyce stomatologicznej istnieje szereg rozwiązań, które mogą pomóc zachęcić małych pacjentów do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz zminimalizować u nich lęk przed leczeniem zębów. Jednym z nich jest wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym, umożliwiająca dziecku stopniowe przystosowanie się do warunków panujących w tej przestrzeni. Niemniej jednak, istnieją sposoby, by pomóc małemu pacjentowi w pokonaniu obaw związanych z fotelem stomatologicznym  jeszcze przed samą wizytą adaptacyjną. Podstawową kwestią jest tutaj edukowanie dzieci w zakresie przebiegu poszczególnych procedur stomatologicznych, używając przy tym prostego języka. Przedstawienie zabiegów w sposób przystępny do zrozumienia przez najmłodszych, pozwala wyeliminować element niepewności i zbudować u dziecka pozytywne nastawienie do wizyty w gabinecie oraz zaufanie do personelu. Po wizycie u stomatologa dobrze jest natomiast nagrodzić dziecko za odwagę i cierpliwość, podarowując mu drobny upominek, taki jak zabawki czy gadżety Dzielnego Pacjenta. Taki gest nie tylko sprawi, że w świadomości dziecka pozostaną przyjemne skojarzenia z wizytą w gabinecie stomatologicznym, ale także może stanowić dodatkową motywację do utrzymania zdrowych nawyków stomatologicznych na co dzień.