Mycie, dezynfekcja i pielęgnacja skóry

Higiena rąk stanowi jeden z najważniejszych aspektów zapobiegających rozprzestrzenianiu się patogenów w gabinecie stomatologicznym. W tej kategorii znajdują się produkty niezbędne do odpowiedniego mycia i dezynfekcji, a także pielęgnacji narażonych na działanie silnych środków chemicznych rąk i skóry. Ręce to główne narzędzie pracy lekarza stomatologa, które podlegają swoistej technice mycia. Jej szczegółowy opis podaje WHO. Staranne dbanie o bezpieczeństwo własne i bezpieczeństwo pacjentów przez stosowanie odpowiednich preparatów do dezynfekcji rąk i skóry stanowi podstawę sprawnego funkcjonowania gabinetu.

Kategorie
Filtruj
  • 14,00 zł - 225,00 zł

Produkty: 29

Standardowe wytyczne WHO i zalecenia stosowania preparatów do czyszczenia skóry

Obok prawidłowego mycia rąk należy przestrzegać pewny wskazań i zakazów. Pracownicy gabinetu nie powinni nosić biżuterii, a ich paznokcie powinny być krótkie i zadbane. Na wszelkie rany i otarcie powinien być nałożony wodoodporny opatrunek. Ręce należy dezynfekować  preparatami do dezynfekcji skóry przed założeniem rękawic medycznych, jak również po ich zdjęciu oraz po zakończeniu zabiegu. Ponadto w wytycznych WHO dotyczące higieny rąk wyróżnia się pięć momentów dezynfekcji rąk: przed kontaktem z pacjentem, po kontakcie z pacjentem, po kontakcie z otoczeniem pacjenta, po narażaniu na płyny ustrojowe oraz przed czystą/ aseptyczną procedurą. 

Preparaty do dezynfekcji rąk i skóry

Przed rutynowymi badaniami oraz niechirurgicznymi zabiegami ręce wystarczy umyć wodą oraz zwykłym mydłem lub mydłem przeciwdrobnoustrojowym, bez konieczności używania wzmocnionych preparatów do czyszczenia skóry. Natomiast w sytuacjach kontaktu z materiałami zakaźnymi lub płynami ustrojowymi, a także w sytuacji wykonywania zabiegów chirurgicznych takie postępowanie jest niewystarczające i wymaga zastosowania procedury higienicznej dezynfekcji rąk. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na odpowiednie procedury dezynfekcji i sterylizacji instrumentarium stomatologicznego. Więcej o preparatach do narzędzi można odnaleźć w kategorii Dezynfekcja i sterylizacja instrumentów.

Kiedy użycie płynów do dezynfekcji rąk jest niezbędne ?

Mycie rąk wodą z mydłem mechanicznie usuwa drobnoustroje z powierzchni skóry. Stosowane jest w sytuacji, gdy na skórze widoczne są zabrudzenia lub zanieczyszczenia płynami ustrojowymi czy krwią,  sytuacji gdy rękawice diagnostyczne zostały uszkodzone, a także po skorzystaniu z toalety, wydmuchiwaniu nosa itp. Po umyciu leży dokładnie spłukać mydło oraz osuszyć ręce ręcznikiem jednorazowym. Higieniczne mycie rąk dokonuje się z użyciem mydła antybakteryjnego oraz bieżącej wody. Natomiast dezynfekcja higieniczna polega na oczyszczeniu obszaru nadgarstków i dłoni przy pomocy preparatów do skóry, antyseptycznych na bazie alkoholi.  

W sklepie internetowym firmy Meditrans znajdują się zarówno preparaty przeznaczone do mycia i dezynfekcji rąk i skóry, jak również kremy do pielęgnacji skóry, dla osób mających częsty kontakt z preparatami dezynfekującymi.