Sedacja

Stomatologia sedacyjna zapewnia komfort zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów podczas wykonywanych zabiegów w gabinetach i klinikach stomatologicznych. Sedacja może pomóc w złagodzeniu lęku, zmniejszyć lub wyeliminować ból i sprawić, że procedura będzie przebiegać znacznie szybciej. Sedacja oraz jej procedura może być zarówno dożylna, jak i doustna. Wprowadza pacjentów w stan senności, ale nadal są przytomni. Jest korzystna dla osób z lękiem wizyty u stomatologa lub dla tych, którzy przechodzą złożone i długotrwałe leczenie. Stomatolodzy zazwyczaj stosują cztery rodzaje sedacji: sedacja podtlenkiem azotu (gaz rozweselający), sedacja doustna, sedacja dożylna (sedacja świadoma) i znieczulenie ogólne. Ze względu na wygodę sedacja doustna jest najczęstszą i najbardziej akceptowaną przez pacjentów. Dostępne w naszym asortymencie urządzenia do sedacji stomatologicznej pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Produkty wysokiej jakości znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie

Produkty: 2

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Masterflux plus

Cena 20 872,00 zł

Jakie wyróżniamy rodzaje sedacji stosowanej w stomatologii?

Istnieją różne poziomy stomatologicznej sedacji w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów. Czynniki wpływające na sedację obejmują poziom lęku, długość zabiegu, historię zdrowia i osobiste preferencje pacjentów. Najczęstsze rodzaje sedacji stomatologicznej to sedacja podtlenkiem azotu (gaz rozweselający), sedacja doustna, sedacja dożylna (sedacja świadoma) i znieczulenie ogólne. Sedacje w gabinecie możemy także podzielić ze względu na jej intensywność u pacjenta: łagodna, umiarkowana oraz głęboka.

W łagodnej sedacji rodzaj środka uspokajającego można podawać doustnie lub przez inhalację. Powszechną formą łagodnej sedacji jest podtlenek azotu, który jest powszechnie znany jako „gaz rozweselający”. Łagodne środki uspokajające, takie jak podtlenek azotu, utrzymują przytomność pacjentów podczas całego zabiegu. Pacjenci mogą samodzielnie oddychać i czuć się całkowicie zrelaksowani, podczas gdy stomatolog wykonuje zabieg. 

Sedacja umiarkowana wykorzystywana jest w przypadkach, kiedy wątpliwości i niepokój związany z przeprowadzonym zabiegiem u pacjenta są znacznie zwiększone. W gabinecie stomatolog może wstrzykiwać środki uspokajające bezpośrednio do krwiobiegu przez żyłę, aby szybciej złagodzić lęk, ale istnieje także możliwość podania pacjentom specjalnie przepisanych leków doustnych przed przybyciem na wizytę. 

Jedną z najczęstszych form głębokiej sedacji jest znieczulenie ogólne. Znieczulenie ogólne można podać pacjentom poddawanym inwazyjnym lub złożonym zabiegom, takim jak leczenie kanałowe lub implanty dentystyczne. Podczas zabiegu pacjenci pozostają nieprzytomni. Pacjent może potrzebować pomocy w oddychaniu, ale funkcja sercowo-naczyniowa jest zwykle niezaburzona.

Zaleca się, aby pacjentowi towarzyszyła osoba podczas wizyty u dentysty, aby zapewnić bezpieczny powrót do domu po każdym poziomie sedacji.

Sedacja a znieczulenie w stomatologii

Stomatologia sedacyjna skupia się na łagodzeniu stresu i bólu poprzez sedację. Ze względu na wygodę sedacja doustna jest najczęstszą i najbardziej akceptowaną przez pacjentów. Niezależnie od tego, czy jest głęboka, umiarkowana czy minimalna, sedacja jest rodzajem znieczulenia. Inne rodzaje znieczuleń stosowanych podczas prac stomatologicznych to miejscowe i ogólne. Znieczulenie miejscowe znieczula obszar zabiegowy. Jest regularnie stosowane w różnych zabiegach stomatologicznych, od ubytków i koron po wygładzanie korzeni czy usuwania kamienia nazębnego w przypadku chorób przyzębia. Znieczulenie miejscowe pozwala uniknąć niektórych zagrożeń i nieprzyjemności związanych z innymi formami znieczulenia, takimi jak nudności oraz wymioty. Działanie znieczulające trwa zwykle dłużej, niż jest to wymagane i dlatego zapewnia ulgę w bólu przez kilka godzin po operacji.