Pasty profilaktyczne

Pasty profilaktyczne

Pasty profilaktyczne przeznaczone do polerowania pomagają w uzyskaniu gładkiej i lśniącej powierzchni zębów. Stosowane są po wcześniejszych zabiegach skalingu kiretażu lub oczyszczaniu zębów gruboziarnistą pastą. Fundamentem profilaktyki chorób próchnicowych, zapalenia przyzębia czy periimplantitis, tj. zapalenie tkanek okołoimplantowych obok codziennej higieny jamy ustnej są zabiegi gabinetowe, polegające na profesjonalnym oczyszczaniu zębów z osadów i kamienia nazębnego. Oprócz profilaktycznego zwalczania chorób odpowiednie działania w ramach profilaktyki stomatologicznej pozwalają dłużej utrzymywać zdrowy, lśniący uśmiech. Dostępne w naszym asortymencie pasty pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Wysokiej jakości pasty znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 17,00 zł - 338,00 zł

Produkty: 34

Co wpływa na powodzenie polerowania zębów?

O powodzeniu polerowania zależy wiedza i umiejętności wykonującego zabieg. Bezpośrednio na ścieranie szkliwa wpływają: prędkość obrotów przyrządu, siła nacisku, ilość i rodzaj stosowanej pasty i czas kontaktu pasty z opracowywaną powierzchnią. Siła nacisku i prędkość są skorelowane ujemnie, tzn. im wyższa prędkość obrotów, tym mniejsza powinna być siła nacisku. Oba te czynniki wpływają na poziom abrazji oraz na wytwarzanie ciepła, które mogą wywoływać nadwrażliwość lub w skrajnych przypadkach uszkodzenie miazgi. Aby uniknąć nadmiernego wydzielania ciepła i abrazji polerowanie należy przeprowadzać w krótkich odcinkach czasowych kontaktu z opracowywaną powierzchnią. Kolejnym aspektem przy tak wykonywanym zabiegu jest odpowiednie dawkowanie pasty. Najwyższą abrazyjnością cechują się pasty w postaci proszku.

Istota zawartości środków abrazyjnych w pastach polerskich

Najważniejszą elementem past polerskich jest zawartość w nich środków abrazyjnych. To one determinują właściwości ścierne. Ścieralność past profilaktycznych oznacza się liczbą RDA (Relative Dentin Abrasivity). Im wyższe RDA, tym siły abrazyjne są wyższe. Przykładowo pasta z fluorem do czyszczenia i polerowania CleanJoy posiada trzy stopnie oczyszczania. Pierwsza, o najwyższym RDA=195 jest pasta czerwona, czyli skuteczna, a zarazem łagodna pasta usuwająca szczególnie obfite i trudne do usunięcia złogi płytki i przebarwienia. Druga, o RDA=127 jest pasta żółta, przeznaczona do usuwania niewielkich bądź umiarkowanych złogów płytki. Natomiast pasta o najmniejszej abrazyjności RDA=16 ma kolor zielony i służy do eliminowania niewielkiej ilości płytki. Nadaje się również do czyszczenia implantów. Drugą istotną cechą decydującą o przeznaczeniu pasty polerskiej jest twardość ścierniwa (w 10-stopniowej skali Mohsa). 

Pasty polerskie a ich przeznaczenie

W zależności od czynników charakteryzujących pastę do polerowania mają one różne przeznaczenie, co dobrze widać na przykładzie pasty Prophy CCS. Niebieska pasta o RDA=250 przeznaczona jest do wstępnego oczyszczania, usuwania obfitej płytki bakteryjnej oraz przy mocno przebarwionych powierzchniach. Zielona o RDA=170 również ma zastosowanie we wstępnym oczyszczaniu, i przy obfitej płytce bakteryjnej, ale przeznaczona jest do mniej przebarwionych zębów. Uniwersalna, czerwona pasta o RDA=120 przeznaczona jest w przypadkach niewielkiej ilości płytki, do powierzchni korzeni, wypełnień oraz przy niewielkich przebarwieniach. Natomiast bardzo drobna zółta pasta (RDA=40) ma zastosowanie w pedodoncji, przy implantach, a także w końcowym polerowaniu i przy abrazyjnych ubytkach przyzyjkowych.