Pilniki maszynowe

W celu usunięcia miazgi oraz przygotowania korzeni zęba do wypełnienia materiałem zastępczym wykorzystuje się pilniki endodontyczne, których praca wspierana jest przepłukiwaniem przestrzeni korzeni zębów środkami chemicznymi w postaci np. soli fizjologicznej czy kwasu cytrynowego, aby pozbywać się z nich opiłków i skruszonego materiału miazgi. Same pilniki występują w wielu rodzajach znajdujących zastosowanie w różnych sytuacjach klinicznych. Wśród nich dostępne są zarówno narzędzia ręczne, jak i maszynowe. System mechaniczny upraszcza poszczególne czynności i pozwala skrócić czas pracy wykonywanej z zastosowaniem pilników, przez co jest uznawany często za wygodniejszy dla lekarza i pacjenta. W asortymencie sklepu internetowego Meditrans dostępne są maszynowe pilniki endodontyczne będące częścią innowacyjnych systemów projektowanych przez czołowych producentów, które oferują wysoką wydajność, przy zachowaniu bezpieczeństwa prowadzonych zabiegów.

Kategorie

Produkty: 91

Funkcjonalność pilników maszynowych

Najbardziej oczywistą zaletą maszynowych pilników w porównaniu z tradycyjnymi ręcznymi jest zewnętrzny napęd. Oznacza to mniejszy wysiłek dla stomatologa oraz większą precyzję pracy, szczególnie dzięki stabilnemu uchwytowi, jaki zapewnia podłączenie do mikrosilnika, jak i szybkości ruchów, która nie jest możliwa do osiągnięcia przy zastosowaniu narzędzi ręcznych. Specyficzna prędkość i moc narzędzi maszynowych pozwalają skrócić czas pracy bez zwiększania dyskomfortu zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Możliwość łatwego dopasowania kształtu i rozmiaru pilnika w pełni bez zapotrzebowania na uchwyt i wygodę manewrowania przy mniejszej długości pozwala też na skuteczniejsze przemieszczanie się opiłków w kierunku komory. Dwie główne ścieżki ruchu pilników mechanicznych to tradycyjny ruch rotacyjny oraz innowacyjny ruch recyprokalny. Oznacza to że narzędzie jest obracane w kanale w jedną stronę o zaprogramowany kąt, a następnie automatycznie przełączany na przeciwną rotację, powtarzane w trakcie pełnego opracowania kanału. W tradycyjnych maszynach autorewers się załącza dopiero jak narzędzie napotka odpowiednio większy opór, by zapobiec złamaniom narzędzia wewnątrz zęba.

Działanie mechanicznych systemów pilników endodontycznych

Pilniki mechaniczne są obracane przez mikrosilnik od 150 do 1500 obrotów na minutę. Prędkość ta i siła przez nią wywołana zdecydowanie ułatwia opracowywanie kanału zębowego. Najczęściej wykorzystywana przy nich technika jest nazywana „crown-down”, co oznacza najpierw opracowanie i poszerzenie części przykomorowej, a dopiero na końcu część przywierzchołkową. Oczywiście technika ta ma swoje wariacje w zależności od posiadanego systemu endodontycznego (przykładowo Endostar E3, Reciproc czy ProtaperNext). Same pilniki jednak przy przechodzeniu z jednej fazy krystalicznej w drugą (np. podczas obrotu narzędzia w świetle kanału) są bardziej podatne na stałe odkształcenie czy złamane. Poza przestrzeganiem instrukcji zawartej z pilnikami uniwersalnymi sugestiami na przedłużenie żywotności pilników maszynowych jest używanie głównie niższych prędkości w trakcie pracy, ograniczania siły nacisku, jak i regularna kontrola narzędzia w trakcie pracy.