Ceramiki i porcelana stomatologiczna
Ceramika dentystyczna stosowana jest w leczeniu i laboratorium protetycznym oraz leczeniu zachowawczym. Wachlarz wykonywanych współcześnie stałych uzupełnień protetycznych jest bardzo szeroki. Wkłady i nakłady koronowe są uzupełnieniami, których wytworzenie zalicza się zarówno do leczenia protetycznego, jak i zachowawczego. Są to również wkłady koronowo-korzeniowe, uzupełnienia adhezyjne typu licówek i nakładów, pełne i częściowe korony oraz mosty. Materiały stosowane do wykonania uzupełnień można podzielić na następujące grupy: metale i ich stopy, włókna syntetyczne, żywice i ich pochodne, materiały ceramiczne. Dostępne w naszym asortymencie materiały ceramiczne pochodzą od znanych i renomowanych producentów.
Produkty: 235
CERASMART270 14 LT UNIVERSAL
- -116,00 zł
CERASMART270 14 LT CEREC
- -91,00 zł
CERASMART270 14 HT UNIVERSAL
- -57,00 zł
CERASMART270 14 HT CEREC
- -69,00 zł
Pasta do mocowania prac do wypalania Proclinic
Czym charakteryzują się materiały ceramiczne?
Protetyka stomatologiczna jest specjalnością, która szczególnie chętnie sięga po różnorodne materiały ceramiczne. Mogą one różnić się między sobą zarówno składem chemicznym, strukturą, jak i sposobem otrzymywania, właściwościami mechanicznymi, optycznymi czy estetycznymi. Wyróżnia się dwa typy stałych uzupełnień protetycznych wykorzystujących ceramikę dentystyczną. Pierwszym, najczęściej stosowanym są ceramiczno-metalowe korony i mosty protetyczne, w których metalowa podbudowa jest pokrywana ceramiką w formie licówki. Materiał ceramiczny pełni przede wszystkim funkcje estetyczne, natomiast za funkcje mechaniczne odpowiedzialny jest metalowy rdzeń. Drugą grupę stanowią prace pełnoceramiczne, wykonane w całości z materiałów ceramicznych w połączeniu z odpowiednim systemem adhezyjnym zapewniają odpowiednie parametry mechaniczne, jak i aspekty estetyczne.
Rodzaje materiałów ceramicznych
Współczesne materiały ceramiczne stosowane w protetyce można podzielić na dwie grupy, pierwszą stanowią ceramiki wielofazowe z dużym udziałem fazy szklanej, a drugą materiały bez fazy szklanej. Ceramikę z fazą szklaną dzieli się na: ceramikę skaleniową na bazie krzemianu glinu, która używana jest do wykonywania licówek na słupkach z masy ogniotrwałej lub folii platynowej, licowania uzupełnień czy frezowania licówek. Następna to ceramika leucytowa na bazie glinokrzemianu potasu z użyciem leucytu używana do wykonywania pojedynczych koron, wkładów i licówek z bardzo dobrą adaptacją brzeżną. Ceramika dikrzemowo-litową na bazie dikrzemianu litu jest używana do wykonywania licówek i wkładów na słupkach z masy ogniotrwałej, licowania podbudów metalowych i ceramicznych. Ceramikę szklaną na bazie fluoroaminy czterokrzemowej znajduje zastosowanie w wykonywaniu licówek, wkładów i pojedynczych koron w odcinku przednim.