Kompozyty protetyka

Wypełnienia kompozytowe są jednymi z najpopularniejszych wypełnień w stomatologii oraz protetyce. Materiał doskonale sprawdza się jako wypełnienie dla wyleczonego zęba. Dlatego tez niezbędne jest najpierw odpowiednie oczyszczenie tkanki zęba, a następnie dopiero założenie wypełnienia. Kompozytami stomatologicznymi uzupełnia się ubytki w zębach, Można kolorystycznie dopasować kompozyt do barwy uzębienia, aby wyglądał jak najbardziej naturalnie, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości. Nowoczesne materiały kompozytowe stanowią podstawowy surowiec do wykonywania uzupełnień protetycznych typu korona, most czy inlay. Należy jednak sięgać po wypełnienie kompozytowe cechujące się wysoką jakością. W naszej ofercie znajdują się starannie wyselekcjonowane wypełnienia kompozycyjne od renomowanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 64,00 zł - 4 598,00 zł

Produkty: 43

Jak wykorzystywane są materiały kompozytowe w protetyce?

Materiały i wypełnienia kompozytowe wykorzystywane do prac protetycznych mogą być stosowane w technice bezpośredniej w warunkach gabinetu stomatologicznego lub pośredniej – klinicznie. Technika bezpośrednia pozwala na skrócenie czasu pracy i dopasować nakładany materiał do natychmiastowej rekonstrukcji protetycznej. Dzięki dostosowanemu sposobowi pracy, przygotowuję powierzchnię zęba,  izolując uzupełniany obszaru jamy ustnej, a także sposobu i jakości naświetlania czy odpowiedniej technice aplikacji systemów wiążących. Licówki kompozytowe wytwarzane są najlepiej techniką bezpośrednią, ponieważ w technice pośredniej są one pozbawione warstwy inhibicyjnej, więc mają mniejszą adhezję cementowania, co wpływa na walory estetyczne licówek. Do opracowania licówek lub Finlay wykorzystywane są kompozyty nanohybrydowe i mikrohybrydowe, które stanowią bazę rekonstrukcji.

Charakterystyka techniki pośredniej i wypełnienia kompozytowe

Technika pośrednia skupiona jest na rekonstrukcji protetycznej opartej na kompozytach. Metoda, podczas której lekarz wykonuje preparację pod korony czy most, następnie pobierany jest wycisk protetyczny, a uzupełnienie wykonywane jest w laboratorium. Modyfikacja materiału po zacementowaniu jest jedną z największych zalet rekonstrukcji. Najlepszym materiałem w tej technice są gipsy 4 klasy. Odlew może być dzielony lub całkowity. Istnieje również drugi system, który jest bardziej czasochłonny. Polega na pokryciu specjalnym gipsem utwardzaczem odlanych modeli, które wnikają w strukturę gipsu. Po odczekaniu kilku minut należy zastosować izolator w konsystencji przypominający płynną gumę w białym kolorze, w wyniku czego podczas utwardzenia tworzy elastyczną mikropowłokę. Następnie można przejść do nakładania wypełnień kompozytowych. Materiał jest kompatybilny strukturalnie z tkankami zęba, szczególnie ze szkliwem.