Silikony protetyczne, stomatologiczne

Silikony

W stomatologii silikony są stosowane w wielu dziedzinach, zarówno w laboratorium protetycznym, jak i w warunkach klinicznych. Są to najbardziej uniwersalne materiały służące do powielania modeli, które występują w różnych konsystencjach i w zależności od tego mają różne zastosowanie. Silikon jest masą dwuskładnikową o bardzo dużej precyzji. Głównym składnikiem tych mas jest poli-dwumetylo-siloksan. Masy wykorzystywane są do powielania modeli pod prace precyzyjne i kombinowane, gdzie dokładność formy silikonowej jest podstawą prawidłowego wykonania dalszych etapów pracy, a tym samym ostatecznego sukcesu. Zaletą mas silikonowych jest możliwość odlania kilku modeli z jednej formy. Dostępne w naszym asortymencie silikony pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 66,00 zł - 558,00 zł

Produkty: 8

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Zetalabor 5kg

Cena 276,00 zł
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Zetalabor 10kg

Cena 561,00 zł

Charakterystyka preparatów silikonowych

Preparat silikonowy składa się z dwóch składników: bazy i katalizatora. Silikon jest masą dwuskładnikową o bardzo dużej precyzji. Głównym składnikiem tych mas jest poli-dwumetylo-siloksan. Osobno składniki te nie wykazują żadnej skłonności do wiązania, ale po zmieszaniu ich ze sobą wiążą w przeciągu 20-30 minut.  Ma doskonałe właściwości mechaniczne. Odlane formy są całkowicie pozbawione skurczu i odznaczają się wysoką stabilnością wymiarową. Silikon pozwala powielać niemal każdy materiał, np. modele gipsowe, modele z tworzyw sztucznych i metale. Wadą silikonu jest jego jednorazowość w użyciu i stosunkowo wysoka cena. Raz związany silikon nie da się ponownie wykorzystać. Procesy chemiczne zachodzące podczas łączenia się bazy z katalizatorem są nieodwracalne.

Jak wygląda proces powielania modelu protetycznego?

Rozpoczynając pracę przy powielaniu modelu, należy wyjąć gipsowy wzór z wody i osuszyć go sprężonym powietrzem. Wymaga to szczególnej dokładności, ponieważ pozostawienie najmniejszej ilości wody na modelu spowoduje powstanie niedokładności w formie silikonowej. Model musi być więc nasączony, ale nie mokry. Następnym etapem jest umieszczenie modelu w puszce do powielania modeli. Model należy umieścić dokładnie na środku podstawki puszki tak, aby odległość modelu od ścianek była równa we wszystkich kierunkach. Odmierzoną bazę silikonową i katalizatora wlewamy do mieszadła próżniowego, a zabezpieczoną całość podłączamy do urządzenia zwanego mieszadłem próżniowym i uruchamiamy proces mieszania masy. Silikon gotów jest do zalewania puszki w momencie powstania jednolitej i jednokolorowej masy w pojemniku. Kolejnym etapem powielania modelu w silikonie jest zalanie puszki masą. Silikon należy wlewać cienkim strumieniem do puszki  tak długo, aż pokryte zostaną wszystkie elementy modelu, a jego najwyższy punkt zostanie zalany masą na wysokości około 1 cm, zapobiegając  rozerwaniu formy w tym miejscu. Wiązanie masy trwa około 20-30 minut.

Wykorzystanie łyżek wyciskowych

Łyżki wyciskowe wykorzystuje się w stomatologii do pobierania odcisków, a więc odwzorowania warunków, jakie panują w jamie ustnej pacjenta. Na podstawie wycisku można odlać model gipsowy, a na jego podstawie pracę protetyczną, ruchomy aparat ortodontyczny czy szynę relaksacyjną. Występuje kilka rodzajów łyżek, które różnią się materiałem wykonania. Bardzo często wykorzystywane są łyżki metalowe ze stali nierdzewnej, dostępne są również łyżki plastikowe, a także indywidualnie produkowane łyżki ze światłoutwardzalnych polimerów bądź z masy akrylowej. Łyżki wyciskowe są wielokrotnego użytku, ale pierw należy zadbać o odpowiednie preparaty do dezynfekcji narzędzi, a następnie poddać je sterylizacji w autoklawie w 121 stopniach.