Środki do płukania kanałów korzeniowych
Płukanie kanałów korzeniowych podczas leczenia endodontycznego obejmuje szereg działań o różnorodnych celach, które łączy wspólna metoda aplikacji preparatów. Środki płuczące w formie ciekłej są wprowadzane do najgłębszych zakamarków kanałów korzeniowych za pomocą igieł irygacyjnych. Preparaty w postaci kremów są natomiast aplikowane za pomocą odpowiednich narzędzi stomatologicznych, które umożliwiają mechaniczne opracowywanie przestrzeni kanału. Stosowane w procesie płukania kanałów zębów środki mają na celu zmiękczyć miazgę zębową i dokładnie oczyścić oraz odkazić kanały, usuwając z nich wszelkie pozostałości, bez drażnienia pozostałej części zęba. Sklep internetowy Meditrans posiada w ofercie preparaty do płukania kanałów korzeniowych, których formuła oparta jest na sprawdzonych i bezpiecznych odczynnikach.
Produkty: 31
Chloraxid 5,25% 400g
- -5,10 zł
Diglukonian chlorheksydyny 2% Cerkamed - butelka 200 g
- -2,10 zł
Diglukonian chlorheksydyny 2% 400g Cerkamed
Chloraxid 2% EXTRA 400g
- -1,00 zł
Chloraxid 5,25% EXTRA 200g
- -0,90 zł
Krem do opracowywania kanałów EDTA Proclinic
- -8,00 zł
Chloraxid 2% EXTRA 200g
- -0,70 zł
Gluxodent 250g
- -2,00 zł
Alkohol izopropylowy Izopropanol IPA I-MAX 99,9%
Środki do płukania kanałów korzeniowych - co charakteryzuje te preparaty?
Najważniejszą cechą każdego płynu który służy przy zabiegu w jamie ustnej jest nietoksyczność, a jeśli taka opcja jest niemożliwa to musi nie wchodzić w negatywne reakcje z miejscem jego przeznaczenia, oraz być możliwa do odizolowania od miejsc gdzie takie problemy mogą zaistnieć. Poza tym najbardziej oczywistym aspektem główną cechą jest zdolność rozpuszczania zarówno żywej jak i martwej miazgi, przy uniknięciu zlepiania się by umożliwiać łatwą jej ekstrakcję z operowanego zęba. Kolejnym elementem jest działanie bakteriobójcze. Dzięki temu już w trakcie pozbywania się niepotrzebnego materiału z kanału jest się w stanie go odkazić przed kontynuacją ściągania tkanki, lub przed już końcowym wypełnieniem materiałami kompozytowymi zapobiegając pozostawieniu bakterii wewnątrz zęba. W przypadku płynów nie tylko przepłukujących, ale i przygotowujących przydatne jest rozmiękczanie samej tkanki zęba bez kompletnego jej rozpuszczania, co pozwala szybciej i skuteczniej pracować nad jej ściąganiem w odpowiednich miejscach.
Jakie produkty wykorzystuje się do płukania i opracowywania kanałów korzeniowych?
Jako że praktycznie żaden roztwór nie spełnia wszystkich aspektów wspomnianych powyżej będąc wciąż nietoksyczny dla zarówno zęba, jak i organizmu w całości, często użytkuje się więcej niż jedną preparat podczas przepłukiwania kanałów. Z najczęściej wykorzystywanych można wyróżnić podchloryn sodu, wersenian sodu (EDTA), jak i roztwór kwasu cytrynowego. Środki płuczące wykorzystujące podchloryn sodu (np. Chloroaxid od Cerkamedu) są wykorzystane przede wszystkim w celach biobójczych, eliminując mikroorganizmy zasiedlające system kanałowy, dodatkowo pomagając w rozpuszczeniu startej tkanki organicznej i wykazując lekkie właściwości wybielające. Wersenian sodu, zwany również EDTA znacznie bardziej jest tolerowany przez tkanki okołowierzchołkowe, nie wchodząc z nimi w reakcje co pomaga ściągnąć materiały obce z nich (chelatowanie). Jednakże to oznacza że nie jest skuteczny w działaniach rozpuszczających ani przeciwbakteryjnych. Kwas cytrynowy, jest w pewnym sensie środkiem pośrednim pomiędzy dwoma wspomnianymi. Podobnie do EDTA wykazuje zdolności chelatujące, oraz tak jak podchloryn sodu działa przeciwbakteryjnie, lecz w słabszym stopniu niż poprzednicy.