Testy i akcesoria do sterylizacji

Testy i akcesoria do sterylizacji

Korzystanie z usług gabinetu stomatologicznego zależy nie tylko od praktyki lekarza wykonującego zabiegi, ale również od zapewnienia bezpiecznego sprzętu medycznego. Bezpieczny sprzęt to ten, który gwarantuje właściwy poziom czystości mikrobiologicznej. W procesie sterylizacji otrzymuje się wyrób jałowy. Metody kontroli tego procesu można podzielić na: fizyczne, chemiczne oraz biologiczne. Celem sterylizacji stomatologicznej jest wyeliminowanie i zabicie wszystkich drobnoustrojów, które mogą przenosić zarazki oraz powodować zakażenia. W naszej ofercie znajdują się starannie wyselekcjonowane testy oraz akcesoria do sterylizacji od renomowanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 6,00 zł - 1 666,00 zł

Produkty: 18

Jak klasyfikowane są narzędzia i sprzęt, który poddaje się sterylizacji?

Każda osoba, która jest odpowiedzialna za te procesy, powinna zacząć od przeanalizowania stosowanego sprzętu oraz narzędzi pod kątem ryzyka. Stosowane narzędzia i sprzęt można podzielić na trzy grupy. W pierwszej grupie znajdują się wysokiego ryzyka (krytyczne) -kontaktujące się z uszkodzoną skórą i błonami śluzowymi. Narzędzia te należy poddać pełnemu cyklowi przygotowania oraz sterylizacji. Kolejna grupa to średniego ryzyka (półkrytyczne)-przy rutynowym stosowaniu nie mają kontaktu z uszkodzoną skórą i błonami śluzowymi, przeznaczone są dla pacjentów z chorobami zakaźnymi. Jeżeli jest taka możliwość należy je poddać sterylizacji, w innym razie myciu i dezynfekcji jak w przypadku wysokiego poziomu. Następna grupa to niskiego ryzyka (niekrytyczna)-nigdy nie mają kontaktu z uszkodzoną skórą. W tej grupie sprzęt podlega dezynfekcji wstępnej, myciu i dezynfekcji właściwej średniego poziomu.

Na jakie grupy i klasy dzielimy wskaźniki do sterylizacji?

Dzięki wskaźnikom można określić zarówno odpowiednie warunki w komorze, jak i kontrolować stan techniczny stosowanego w gabinecie urządzenia sterylizatora. Wskaźniki biologiczne odznaczają się zawartością przetrwalników odpowiednich sporów bakterii zdolnych do przejścia w stan wegetatywny. Wskaźniki chemiczne zawierają substancje, które zmieniają barwę po osiągnięciu wymaganych parametrów, dzięki czemu informacja o procesie otrzymywana jest od razu po zakończeniu procesu sterylizacji. Wskaźniki klasy I to nadruki na opakowania, które w wyniku czynnika sterylizującego lub temperatury zmieniają barwę. Wskaźniki klasy II, czyli testy w formie arkuszy umieszczanych w stosie serwet (typ Bowiego-Dicka). Przeznaczone są do wskazywania sprawności sterylizatora. Narzędzia powinny zostać skontrolowane przy pomocy testu Bowiego-Dicka. Wskaźniki klasy III reagują tylko na jeden czynnik krytyczny ściśle określony przez producenta. Należy zwrócić szczególną uwagę przy interpretacji tych wskaźników, ponieważ z reguły nie świadczą one o całości procesu sterylizacji. Klasa IV reagują na dwa parametry jak temperatura i czas. Wskaźniki klasy V reagują dopiero po osiągnięciu wszystkich określonych parametrów krytycznych wymaganych do pełnego procesu sterylizacji. Wskaźniki klasy VI  jak wskaźniki klasy V reagują na wszystkie parametry krytyczne procesu.