Materiały i preparaty

MATERIAŁY I PREPARATY

Materiały i preparaty stosowane w endodoncji można podzielić na 3 grupy: materiały do czasowego wypełniania kanałów korzeniowych (odkażające), materiały do ostatecznego wypełniania kanałów korzeniowych, preparaty do płukania kanałów korzeniowych. Podział ten powstał ze względu na etap postępowania, w którym mają zastosowanie. Ze względu na rozległość podkategorii w tekście poniżej postanowiliśmy jak najdokładniej przybliżyć charakterystykę wyróżnionych grup materiałów endodontycznych. Odpowiednie dobranie preparatów może znacząco skrócić czas pracy z pacjentem, co jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania gabinetów. Nasza oferta to nie tylko szeroki asortyment, ale także pomoc doświadczonych pracowników w podejmowaniu wyborów. 

Kategorie
Filtruj
  • 9,00 zł - 3 700,00 zł

Produkty: 117

Jakie materiały endodontyczne stosować do czasowego wypełniania kanałów ?

Materiały do czasowego wypełniania kanałów korzeniowych przeznaczone są do dezynfekowania kanałów korzeniowych i ich opracowaniu. W szczególności w zębach z martwicą i z zapaleniem tkanek okołoiazgowych, gdy w trakcie zabiegu nie było możliwe całkowite usunięcie infekcji i istnieje ryzyko wniknięcia drobnoustrojów w kanaliki zębinowe oraz boczne odgałęzienia kanału. Materiały te mają zapobiegać mikroprzeciekom koronowym. Czasowe wypełnienia są dobrze widoczne na zdjęciach RTG, mają szybkie i trwałe działanie bakteriobójcze, wykazują szerokie spektrum działania i nie podrażniają tkanek okołowierzchołkowych. Wśród materiałów endodontycznych do czasowego wypełnienia kanałów korzeniowych wyróżnia się: preparaty antybiotykowo – kortykosteroidowi (np. Dexadent, Pulpomixine), Metronidazol (np. Grinazole), na bazie wodorotlenku wapnia (np. Biopulp, Calxyl, Calasept), Chlorheksydyny (np. Activ Point), Jod i jego związki (np. Jodoform CH3J) oraz pochodne fenolu (np. Dikamfen).

Czym są materiały endodontyczne do ostatecznego wypełniana kanałów ?

Materiały endodontyczne do ostatecznego wypełniania kanałów korzeniowych przeznaczone są do trwałego i szczelnego zamykania przestrzeni powstałych po usunięciu miazgi i opracowaniu kanału. Zabieg ten ma na celu zniwelowanie ryzyka wystąpienia reinfekcji, tj. przedostaniu się drobnoustrojów z ubytku, kanalików zębinowych i od strony otworu wierzchołkowego. Odpowiednie materiały endodontyczne do wypełniania kanałów korzeniowych powinny charakteryzować się szczelnością wypełniania kanałów na całej ich długości, stabilnością objętościową, powinny wykazywać adhezję do zębiny korzeniowej, powinny być nierozpuszczalne w płynach tkankowych oraz nieresorbowalne, nie powinny podrażniać tkanek okołowierzchołkowych. Te materiały endodontyczne dodatkowo powinny wykazywać działanie przeciwbakteryjnie i być dobrze widoczne na zdjęciach RTG. 

Jak wygląda podział endodontycznych materiałów do ostatecznych wypełnień ?

Materiały do ostatecznego wypełniania kanałów korzeniowych można podzielić na ćwieki oraz pasty i cementy. Ćwieki mogą być: gutaperkowe, gutaperkowe powleczone żywicą, resinperkowe, srebrne, tytanowe, z włókna szklanego, z tworzyw sztucznych. Pasty i cementy można rozróżnić ze względu na skład na: zawierające wodorotlenek wapnia (np. Apexit, Calsealer), na bazie ZnO z eugenolem (np. Caryosan), z dodatkiem substancji leczniczych (np. Endomethasone N, Endoform), na bazie chemicznie uplastycznionej gutaperki, na bazie żywic syntetycznych (np. AH Plus), na bazie tworzy sztucznych (np. Gutta-flow), na bazie żywic metakrylowych (np. Root Canal Sealant ) oraz MTA (np. ProRoot MTA). 

Materiały i preparaty endodontyczne do płukania kanałów korzeniowych

W celu płukania kanałów korzeniowych używa się następujących preparatów: podchloryn sodu, woda utleniona, nadtlenek karbamidu, Chlorheksydyna, EDTA, 0,9% roztwór soli fizjologicznej oraz alkohol izopropylowy. 

Podchloryn sodu to najczęściej używany preparat antyseptyczny. Ten preparat endodontyczny powstaje przez połączenie węglanu sodowego z wapnem chlorowanym, przykładem produktu jest Chloran 2% i 5,25%. Woda utleniona stosowana jest najczęściej w stężeniu 3%. Nadtlenek karbamidu Występuje jako 10% roztwór wodny lub jako lubricant, np. RC-Prep, Gly-oxide. Chlorheksydyna stosowana do płukania kanałów korzeniowych w stężeniach 0,2 – 2%. EDTA, czyli sól sodowa kwasu etyleno-diamino-czterooctowego występuje w formie: roztworu (np. Endosal, Largal Ultra), żelu (np. Endogel) oraz lubricantów (np. RC-Prep Canal +). 

Wszystkie wyżej wymienione materiały, a także wiele więcej preparatów można znaleźć na stronie sklepu internetowego firmy Meditrans.