Cementy glassjonomerowe

Cementy glassjonomerowe

Wśród cementów stosowanych w protetyce stomatologicznej możemy wyróżnić: cementy kompozytowe, cementy glassjonomerowe, cementy cynkowo-fosforanowe, cementy karboksylowe, cementy tymczasowe. W zależności od preferowanych właściwości cementy znajdują różne zastosowanie. Cementy glassjonomerowe charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz dobrym łączeniem ze szkliwem i zębiną – wchodzi w reakcję chemiczną z tkankami zęba. Glassjonomery obok materiałów kompozytowych i amalgamatów to najczęściej stosowane materiały wypełnieniowe. Meditrans w swojej bogatej ofercie posiada mnogą liczbę materiałów glasjonomerowych. W wyborze najwłaściwszych pomogą wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy zespołu Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 56,00 zł - 2 962,00 zł

Produkty: 65

Jakie cementy glassjonomerowe stosowane są w stomatologii ?

Materiały szkłojonomerowe uwalniają fluor przez długi czas przez co zmniejszają ryzyko dalszego rozwoju próchnicy i dodatkowo wzmacnia szkliwo. Z kolei wypełnienia z materiałów glassjonomerowych są podatne na ścieranie i relatywnie kruche. Z tego względu stosuje się je w przypadku zębów mlecznych oraz jako podkłady do odbudowy za pomocą koron protetycznych. Grupa tych cementów rozszerzona jest od cementy glassjonomerowe modyfikowane żywicą, które cechują się szybszym twardnieniem i mają mniejszą wrażliwość na wilgoć. Materiały te mają szerokie zastosowanie, m.in.: odbudowa zębów mlecznych (klasa I, II, III, V), w określonych przypadkach do ubytków klasy III i V w uzębieniu stałym, jako podkłady tradycyjne i linery, cement lutujący oraz do odbudowy w technice leczenia wypełnień tymczasowych ITR i atraumatyczne leczenie odtwórcze ART. Przykłady cementów szkłojonomerowych: Ketac Molar, Fuji, Ketac Cem, Riva Cem, Riva Luting.

Do czego są przeznaczone i w jakiej postaci dostępne są glassjonomery ? 

Częstym zastosowaniem glassjonomerów w stomatologii jest technika kanapkowa, w której cement wiąże się z tkankami zęba. W ten sposób zastępuje zębinę, natomiast szkliwo zostaje odbudowane za pomocą bardziej estetycznych materiałów jak materiały złożone. Biokompatybilność cementów szkłojonomerowych wykorzystywana jest w protetyce stomatologicznej. Cementy szkłojonomerowe składają się z dwóch składników: fazy stałej (proszku) – szkła wapniowo-fluoro-krzemowo-glinowego oraz z fazy płynnej – najczęściej wodny roztwór kwasu poliakrylowego bądź kopolimeru kwasu akrylowego lub inne alifatyczne kwasy polikarboksylowe (np. Ketac Fil, Ketac Molar). Glassjonomery występują również w postaci bezwodnej, które aktywowane są wodą. W tym przypadku kwas akrylowy dodawany jest do proszku w postaci bezwodnika (np. Kromoglass I, Kromoglass II).  

Czym charakteryzują się i jakie mają zalety glassjonomery ?

W przypadku opracowania materiałów glassjonomerowych ważne jest utrzymanie odpowiedniej równowagi wodnej. Wypełnienie wykonane z cementu szkłojonomerowego należy pokryć światłoutwardzalną żywicą zaraz po zdjęciu kształtki lub od razu po nadaniu wypełnieniu odpowiedniego kształtu. Natomiast ostateczna obróbka wypełnienia powinna zostać wykonana po około tygodniu od wypełnienia.

Zaletami cementów glassjonomerowych są: wymiana jonowa z otoczeniem, oszczędne opracowanie ubytku, trwałe chemiczne połączenie z tkankami zęba (adhezja), uwalnianie fluoru, niska rozszerzalność termiczna, wytrzymałość na zgniatanie. Natomiast pewnymi wadami są: mała estetyka wypełnienia, niska wytrzymałość na rozciąganie, wrażliwość na wilgoć.