Cementy do tymczasowego osadzania koron

Cementy tymczasowe

Do cementowania uzupełnień protetycznych wykorzystuje się cementy tymczasowe oraz ostateczne. Popularne cementy tymczasowe – dostępne są samo mieszających strzykawkach, jednorazowych opakowaniach lub tradycyjnych tubach – umożliwiają sprawdzenie efektu estetycznego. Pozwalają na dopasowanie uzupełnienia stałego do zębów sąsiednich i przeciwstawnych. Technologia cementowania z pewnością jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii w stomatologii odtwórczej. W okresie między opracowaniem zębów a założeniem ostatecznych uzupełnień protetycznych zalecane jest stosowanie uzupełnień tymczasowych, które chronią miazgę oraz tkanki zęba przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dokładamy wszelkich starań, aby proponowane przez nas materiały spełniały najwyższe oczekiwania użytkowików. Dostępne w naszym asortymencie materiały pochodzą od cenionych i zaufanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 103,00 zł - 665,00 zł

Produkty: 25

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Temp Bond

Cena 133,00 zł

W jakich sytuacjach stosuje się cementy tymczasowe?

Cementy stosowane do mocowania konstrukcji protetycznych z jednej strony umożliwiają solidne utrzymanie odbudowy protetycznej, z drugiej – pozwalają na jej szybkie i bezuszkodzeniowe zdjęcie. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzanie koniecznych napraw czy też użycie technik formujących dziąsło. Zdarzają się przypadki na tyle złożone, że wymagają większej liczby odwiedzin u dentysty. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym leczeniem wieloetapowym, mającym miejsce, chociażby podczas skomplikowanych zabiegów wszczepienia implantów. Rozwiązaniem, które stosuje się w stomatologii w trakcie leczenia wieloetapowego, jest wypełnienie materiałem tymczasowym, które chroni ząb przed działaniem bakterii i pozwala na bezpieczne kontynuowanie zabiegu w późniejszym czasie.

Cementy tymczasowe i ich zastosowanie

Wieloetapowe  leczenie stomatologiczne to nie jedyne wskazanie do założenia tymczasowego wypełnienia. Wskazaniem jest również głęboka próchnica. Jeśli choroba dociera do miazgi zęba, dentysta może zdecydować o założeniu tymczasowego wypełnienia, jako formę leczenia zachowawczego. Na ten okres zabezpiecza się miazgę oraz tkanki zęba. W tym celu stosuje się tymczasowe uzupełnienie protetyczne, które pełni funkcję ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Cement do tymczasowego osadzania koron ma służyć jedynie na okres wykonywania dla pacjenta korony docelowej. Kolor ani kształt plastikowej korony tymczasowej nie przypomina w żaden sposób korony ostatecznej. 

Charakterystyka cementów tymczasowy

Wypełnienie tymczasowe musi spełniać kilka bardzo ważnych kryteriów. Najważniejszą cechą takiego opatrunku jest tworzywo, z którego został on wykonany. W stomatologii wykorzystuje się różne materiały. Popularnym typem wypełnienia tymczasowego jest tlenek cynku, który wspiera cofanie się próchnicy. We współczesnej stomatologii dostępne są bardziej zaawansowane materiały. Charakteryzują się one odpowiednią szczelnością oraz dużą trwałością, ze względu na długość okresu leczenia. Wybrane tworzywo musi być również niereaktywne oraz mieć neutralny smak. Materiały potrzebują większej ilości czynności w trakcie cementowania, czyli wytrawiania powierzchni oraz użycia odpowiednich systemów wiążących. Właściwości te mają nowoczesne materiały stosowane do wykonywania tymczasowych wypełnień, takie jak gutaperka, cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy lub tlenkowo-cynkowo-siarczanowy.