Cementy kompozytowe stomatologiczne

Cementy kompozytowe

Cementy kompozytowe przeznaczone są głównie do czasowego mocowania koron i licówek. Ich dobra przezierność i trwałość koloru sprawiają, że są często wybierane przez specjalistów. Cementy kompozytowe oferują bardzo dużą siłę wiązania i jednocześnie łatwość usuwania wykonanych przy ich użyciu uzupełnień czasowych. Służą do trwałego łączenia tkanek zębowych z uzupełnieniem. Są wykorzystywane ze względu na bardzo dobre właściwości estetyczne i parametry mechaniczne oraz prostotę zastosowania. Wspomniane wcześniej przezierność i barwa powodują, że wykonane przy ich użyciu uzupełnienia mają estetykę  zbliżoną do zębów naturalnych. Nie ingerują w adhezję systemów łączących. W ofercie sklepu Meditrans znajdziesz cementy kompozytowe najwyższej jakości, pochodzące od cenionych i zaufanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 90,00 zł - 2 430,00 zł

Produkty: 105

Co wyróżnia cementy kompozytowe?

Cementy kompozytowe wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami mechanicznymi oraz fizycznymi, takimi jak niska rozpuszczalność w wodzie i kwasie mlekowym, ale również znakomitymi cechami estetycznymi. Występują w postaci materiałów przezroczystych, jak i pozbawionych przezierności, w kolorach odpowiadających naturalnej estetyce zębów. Cementy kompozytowe w zestawieniu z kompozytowymi materiałami wypełniającymi cechuje mała zawartość wypełniacza w formie krzemianów, zmniejszona wielkość ziaren wypełniacza, a także mniejsza liczba katalizatorów. Te konkretne cechy gwarantują możliwość osiągnięcia korzystniejszych właściwości w postaci generowanej grubości warstwy, stopnia płynności, jak też trwałości.

Co charakteryzuje cementy kompozytowe?

Cementy kompozytowe składają się z żywicy dimetyloakrylanowej i szklanego wypełniacza. W zależności od rodzaju wypełniacza mogą to być cementy z mikrowypełniaczem i cementy mikrohybrydowe. Najczęściej należą do materiałów typu „dual-cure”, chemo i światłoutwardzalnych. Posiadają doskonałe właściwości estetyczne, które mają związek z bogactwem odcieni tych materiałów z ich przezroczystością bądź nieprzeziernością. Nierzadko w trakcie mocowania uzupełnienia całoceramicznego niezbędna jest modyfikacja koloru filaru. W trakcie osadzania cementu lekarz powinien skontrolować czy barwa aplikowanego cementu nie zakłóca ostatecznego koloru uzupełnienia. W tych przypadkach zalecane jest wykorzystanie cement kompozytowego, którego atutem jest także duża trwałość połączenia.

Cementy kompozytowe i ich wykorzystanie

Materiały kompozytowe potrzebują większej ilości czynności w trakcie cementowania, czyli wytrawiania powierzchni oraz użycia systemów wiążących. Materiały te wykorzystywane są w głównej mierze do cementowania uzupełnień ceramicznych w wersji inlay, onlay, licówek koron i mostów, jak też do uzupełnień tradycyjnych o niewielkiej retencji, uzupełnień kompozytowych, mostów adhezyjnych, wkładów koronowo- korzeniowych, a także uzupełnień zrealizowanych na podstawie włókna szklanego. Kolejnym wykorzystaniem cementów jest osadzanie uzupełnień protetycznych. Cementy te są nietoksyczne i niedrażniące dla miazgi i innych tkanek oraz mieć zdolność łączenia ze szkliwem, zębiną, porcelaną i stopami metali.