Fluoryzacja zębów - najczęściej stosowane preparaty

podziel się:

Zabieg fluoryzacji zębów uznawany jest za jeden z kluczowych elementów profilaktyki stomatologicznej i zabezpieczania zębów przed próchnicą i innymi schorzeniami. W niektórych przypadkach fluoryzacja stanowi również nieodłączny składnik codziennej higieny jamy ustnej. Prawidłowe jej przeprowadzenie wymaga jednak znajomości zarówno istoty i sposobu jej wykonania, jak i rodzajów możliwych do zastosowania w tym celu preparatów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wspomnianym zagadnieniom, przedstawiając najpopularniejsze i najskuteczniejsze preparaty wykorzystywane w zabiegu fluoryzacji zębów.

Poznaj także jak wygląda proces "Remineralizacja - jak wzmocnić szkliwo zębów?", aby zrozumieć, jakie działania i produkty mogą pomóc w odbudowie i wzmacnianiu szkliwa, co jest kluczowe dla zdrowia zębów. Następnie, sprawdź artykuł na temat "Lakowanie zębów jako jedną z najlepszych metod zapobiegania próchnicy", by dowiedzieć się, jak ta prosta procedura może skutecznie chronić zęby przed ubytkami, szczególnie u najmłodszych pacjentów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są metody i korzyści z fluoryzacji zębów, w tym różnice między metodą endogenną a egzogenną.
  • Dlaczego fluoryzacja zębów jest ważna w profilaktyce próchnicy i jak wpływa na zdrowie jamy ustnej.
  • Jakie preparaty są najczęściej stosowane do fluoryzacji zębów w gabinecie stomatologicznym?
  • Jakie są opcje fluoryzacji zębów dostępne do stosowania w domu, w tym pasty do zębów, płyny do płukania ust, nici dentystyczne oraz jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji z dodatkiem fluoru.
  • Jak wybrać odpowiedni preparat do fluoryzacji zębów, zależnie od indywidualnych potrzeb i zaleceń stomatologa.

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem, w którym powierzchnia zębów pokrywana jest preparatem zawierającym dużą ilość fluoru. Produkt najczęściej przyjmuje postać lakieru, żelu lub pianki. W profilaktyce indywidualnej fluor może być dostarczany dwiema różnymi metodami: endogenną lub egzogenną. Pierwsza z nich polega na doustnym podawaniu fluoru, co wpływa na proces kształtowania się zębów. Drugi sposób, czyli metoda egzogenna, polega na miejscowym nanoszeniu preparatu na już wyrżnięte zęby. 

Warto wspomnieć tutaj, że metoda endogenna nie redukuje trwale ryzyka choroby próchnicowej, natomiast nadmiar fluoru może prowadzić do powikłań w postaci fluorozy zębów. Dlatego bardziej korzystne jest przeprowadzanie fluoryzacji metodą egzogenną, dostarczając fluor bezpośrednio do jamy ustnej po wyrznięciu zębów. Pierwiastek działa wówczas przeciwpróchniczo poprzez ograniczenie wpływu bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy oraz poprzez hamowanie procesu demineralizacji, przy jednoczesnym wspieraniu procesu remineralizacji.

Fluoryzacja zębów - czy warto ją stosować?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, preparaty do fluoryzacji zębów stanowią istotny element profilaktyki stomatologicznej. Proces fluoryzacji oferuje szereg zalet, które przyczyniają się do utrzymania zdrowego i mocnego uzębienia przez wiele lat. Fluor odgrywa ważną rolę w zwalczaniu próchnicy - działa jak naturalna bariera, hamując rozwój bakterii próchnicowych w jamie ustnej i znacząco ograniczając ryzyko pojawienia się ubytków w zębach.

Co więcej, fluor wspomaga remineralizację szkliwa, czyli proces odbudowy i odtwarzania jego struktury. Dzięki temu, w przypadku powstania drobnych ubytków lub uszkodzeń, szkliwo jest w stanie w pewnym stopniu samo się regenerować. Pierwiastek ten tworzy również na powierzchni zębów ochronną powłokę, która skutecznie chroni je przed szkodliwym działaniem kwasów. Te kwasowe ataki są częstą przyczyną uszkodzeń zębów, dlatego obecność fluoru stanowi istotne zabezpieczenie ich struktury.

Fluoryzacja pomaga również w ograniczeniu przywierania kamienia nazębnego do zębów. Zabieg ten ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej i zapobiega problemom związanym z obecnością kamienia nazębnego, takim jak zapalenia dziąseł czy nieświeży oddech.

Stosowanie fluoryzacji u małych pacjentów ma szczególne znaczenie. Dzięki temu zabiegowi można istotnie wzmocnić ich uzębienie. Należy pamiętać bowiem, że niedobór fluoru może prowadzić do zmniejszenia twardości szkliwa i zwiększać ryzyko wystąpienia pęknięć na zębach. Dlatego warto dbać o jego optymalną ilość już od najmłodszych lat.

Fluoryzacja zębów to nie tylko skuteczna profilaktyka, ale również inwestycja w zdrowie jamy ustnej, która przynosi wieloletnie korzyści. Dlatego regularne konsultacje stomatologiczne i właściwa dbałość o fluoryzację powinny być integralną częścią naszej rutyny pielęgnacyjnej.

Preparaty przeznaczone do fluoryzacji zębów

Wiemy już, że fluoryzacja wspomaga wzmacnianie szkliwa, zapobieganie próchnicy oraz utrzymanie zdrowego uzębienia. Jednak aby przyniosła oczekiwane rezultaty, do jej przeprowadzenia muszą zostać wykorzystane odpowiednie preparaty. Poniżej omówimy różne rodzaje dostępnych na rynku produktów do fluoryzacji oraz czynniki jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego rozwiązania dla konkretnych potrzeb zdrowia jamy ustnej.

Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym

Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym opiera się na zastosowaniu specjalnych preparatów fluorkowych. Mogą one przyjmować różne formy, takie jak żele, lakiery, pianki czy płyny. Wybór konkretnego preparatu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń lekarza stomatologa.

Żele fluoryzacyjne zawierają wysoką zawartość fluoru i są wykorzystywane przede wszystkim w profesjonalnych zabiegach fluoryzacji. Stosuje się je najczęściej poprzez nakładanie na powierzchnię zębów za pomocą specjalnego pędzelka i delikatne rozcieranie na powierzchni zębów.

Lakier fluoryzacyjny to natomiast cienka powłoka, która jest nanoszona na zęby i stanowi szybki i skuteczny sposób na dostarczenie fluoru. Po zastosowaniu lakieru, pacjent może normalnie jeść i pić, w przeciwieństwie na przykład do żelu, w przypadku którego obowiązują pewne ograniczenia.

W niektórych gabinetach wykorzystywane są ponadto pianki, płyny oraz pasty ze zwiększoną zawartością fluoru, które również sprzyjają zwiększaniu odporności szkliwa na działanie kwasów i jego remineralizacji m.in. po profesjonalnym oczyszczaniu zębów.

Fluoryzacja zębów w domu

Choć fluoryzacja zwykle wykonywana jest w gabinecie stomatologicznym, to istnieją również skuteczne preparaty fluorkowe, które można stosować w domu. Wielu producentów past do zębów oferuje produkty wzbogacone o fluor. Takie pasty pomagają utrzymać stałą obecność fluoru na powierzchni zębów podczas codziennego mycia. Działają one przeciwbakteryjnie i wzmacniają szkliwo, co skutkuje lepszą ochroną przed próchnicą.

Doskonałym sposób na dostarczenie dodatkowej dawki fluoru do jamy ustnej po szczotkowaniu zębów są zaś płyny do płukania ust wzbogacone większą ilością tego pierwiastka. Stosowane regularnie, wspomagają utrzymanie zdrowego szkliwa i wzmacniają ochronę przed próchnicą.

Kolejnym produktem wartym uwagi są nici dentystyczne z dodatkiem fluoru, które nie tylko pomagają w usuwaniu resztek jedzenia i płytki nazębnej, ale również dostarczają fluor bezpośrednio między zęby. To skuteczny sposób na docieranie fluoru w miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczką.

Na rynku dostępne są również specjalne jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji, które pozwalają w łatwy sposób zaaplikować fluor na zęby. Są to szczoteczki z miękkim włosiem impregnowanym fluorem, które pomagają w skoncentrowanym działaniu na konkretne obszary zębów.

Wybór odpowiedniego preparatu do fluoryzacji zębów w domu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Powinien być również poprzedzony konsultacją ze stomatologiem, który przekaże pacjentowi ważne wskazówki dotyczące produktu najlepiej dopasowanego do stanu i potrzeb jego uzębienia.

Fluoryzacja zębów to kluczowa procedura zapobiegająca próchnicy i wzmacniająca szkliwo, do której stosuje się specjalnie opracowane preparaty. MI Paste Plus, zawierająca recaldent z włączonym fluorem, intensywnie remineralizuję i chroni zęby przed demineralizacją. Cleanic w tubie z fluorem o smaku jabłka, to pasta polerska zapewniająca dodatkową ochronę i wzmacnianie szkliwa podczas codziennej higieny. Fluor Protector S 7g to innowacyjny lakier fluorkowy, oferujący długotrwałą ochronę przed nadwrażliwością, próchnicą oraz erozją szkliwa. Natomiast Pianka do fluoryzacji Flairesse jest łatwa w aplikacji i efektywnie wspomaga fluoryzację w warunkach gabinetowych.

podziel się: